Zuzanna Bartoszek – Autoportret (Anatomia poetki)


05.03.2021 - 03.05.2021

„Autoportret (Anatomia poetki)” Zuzanny Bartoszek to wystawa obrazów na papierze i płótnie z ostatnich dwóch lat. Tytuł wystawy pochodzi od jednego z pokazywanych na niej gwaszów. Cechą charakterystyczną twórczości Bartoszek jest chęć oddania stanów wewnętrznych. Tak o swoich pracach mówi artystka: „W obrazach szukam metafor, podobnie jak szukam ich w wierszach. Komponowanie obrazu zbliżone jest do pisania poezji, polega na zbieraniu elementów i nadawaniu im takiej ekspresji, by tworzyły razem jakąś tajemnicę, zagadkę. Inspiruję się malarstwem mistycznym. Chciałabym, aby wystawy wywoływały przeżycia duchowe. Staram się organizować przestrzeń galerii tak, by sprzyjała skupieniu i medytacji nad obrazami.”

Oprócz gwaszów i obrazów olejnych, w formie nagrań prezentowane będą wiersze Zuzanny Bartoszek. Wystawie towarzyszyć będzie premiera katalogu z obrazami i poezją. Z książki pochodzi prezentowany poniżej wiersz:

Podałam sobie dłoń za plecami

Kolejny sukces, gratulacje

Podłożyłam sobie nogę, złośliwie

Z żalu wrzuciłam złotówkę do kałuży pod domem

Na urodziny zdmuchnęłam czyjś znicz

I pomyślałam życzenie:

Jeszcze raz

Jeszcze raz

Jeszcze raz

Zuzanna Bartoszek – urodzona w roku 1993 w Poznaniu. Poetka, artystka. Swoje prace wystawiała m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kunsthalle w Zurychu, Cell Project Space w Londynie, Kevin Space w Wiedniu, Arsenic w Lozannie, Galerii Pina w Wiedniu, Galerii Serce Człowieka w Warszawie. Publikowała na łamach „Twórczości”, „Małego Formatu”, „Wizji”, „Dwutygodnika”, „Lampy”, „Czasu Kultury”, „Biura Literackiego”, „Fabulariów”. W roku 2016 ukazał się jej debiutancki tomik wierszy „Niebieski Dwór” nakładem wydawnictwa Disastra. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Kurator: Adam Mazur

Państwowa Galeria Sztuki
058 551 06 21

Plac Zdrojowy 2

81-720 Sopot

05.03.2021 - 03.05.2021