W ostatnich tygodniach tempo naszego życia zwolniło. Przedefiniowaliśmy wiele pojęć, zmieniliśmy nasze zwyczaje i adaptowaliśmy sposoby codziennego funkcjonowania do przymusowego pozostania w domowym zaciszu. Zmiany, które zaszły wokół nas niepostrzeżenie wpłynęły również na naszą percepcję świata. Po tygodniach obcowania ze sztuką za pomocą monitora, HOS gallery zaprasza do kontaktu na żywo z wybranymi pracami z kolekcji. Niechaj to będzie prawdziwa interakcja, zasadzająca się na budowanej przez długi czas tęsknocie, na celebrowaniu zmysłów pobudzonych niecodzienną sytuacją ostatnich tygodni.
W okresie kwarantanny nauczyliśmy się celebrować małe rzeczy, doceniać piękno codziennych rytuałów. Zapewne wielu z nas dokładnie przestudiowało fakturę ścian w naszych czterech kątach i na pamięć znamy każdy zaciek, zabrudzenie. Przez długi czas z nadzieją i niepokojem nasłuchiwaliśmy dźwięków dobiegających zza okna - sygnałów nadchodzącej wiosny. Powietrze nigdy nie pachniało piękniej niż w trakcie pierwszego spaceru po długim niewychodzeniu w domu. Pielęgnujmy ten stan i nie dążmy do ponownego przeciążenia zmysłów nadmiarem bodźców i presją „nadrabiania zaległości”. Nie obwiniajmy się i nie przynaglajmy do „powrotu do normalności”, a raczej przyjmijmy ostatnie doświadczenia ze spokojem i świadomością, że paradoksalnie kryje się w nich korzyść dla naszej wrażliwości.
HOS gallery wraz z wystawą #zostańwgalerii zaprasza do rozsądnego korzystania z możliwości opuszczenia własnych czterech kątów. Potraktujmy wytyczne dotyczące liczby osób w przestrzeni publicznej jako niepowtarzalną okazję do bezpośredniego kontaktu ze sztuką. W każdej sali będzie miejsce, gdzie będziecie mogli się rozgościć i spędzić czas w nowym otoczeniu.Każda osoba otrzyma okazję indywidualnego lub rodzinnego obcowania z wybranymi pracami kolekcji HOS gallery: Przemka Mateckiego, Leona Tarasewicza, Tomasza Tatarczyka, Irminy Staś oraz reliefami Kai Wielowiejskiej. Niewielka liczba prac oraz ich minimalistyczny charakter zapraszają do dokładniejszego oglądu; śledzenia duktu pędzla, niuansów barwnych oraz precyzji kompozycji.
Kurator
Katarzyna Piskorz