Już 24 października Zofia Błażko przedstawi w ramach wernisażu malarską opowieść o emocjach. Bohaterkami obrazów są kobiety z całego świata. Prace artystki, prezentującej swoje prace nie tylko w kraju, ale również za granicą, zobaczymy w gdańskim salonie Goldenmark do 29 listopada.
Zofia Błażko, czerpiąc z tradycji mistrzów Renesansu, łączy w swoich pracach klasyczny ideał piękna z nowoczesnymi akcentami inspirowanymi sztuką XX wieku. W pracach widoczny jest kontrast między wyrazistymi, niemal komiksowymi formami, a wyraźnie odczuwalnym wewnętrznym spokojem i zamyśleniem bohaterek obrazów.
Jak podkreśla artystka, jej prace są inspirowane różnorodnością i chęcią zagłębienia się w emocje innych osób. Kobiety, które widzimy na płótnach, wydają się pogrążone w melancholii, zamknięte we własnych refleksjach i dalekie od otaczającej rzeczywistości.
– Tematem przewodnim mojej wystawy jest portret stanowiący kanwę do ukazania subtelnych i przelotnych stanów emocjonalnych kobiet. Starałam się utrwalić momenty zamyślenia, oczekiwania czy relaksu. Prace łączą również żywe i śmiałe barwy. Niektóre z prac były już prezentowane w Polsce, np. w Warszawie, Wysogotowie czy w Krakowie, ale również na międzynarodowych wystawach np. w Paryżu. Cieszę się, że mogę również pokazać je tutaj, w moim rodzinnym Trójmieście. Prace powstały w latach 2018-2023, a inspiracją były moje podróże i fascynacja kolorytem, odmiennością oraz różnorodnością kulturową kobiet pochodzących z różnych malowniczych kontynentów – mówi Zofia Błażko.
Kuratorka wystawy, Diana Stajszczak zauważa, że kompozycje przywołują na myśl twórczość Tamary Łempickiej oraz amerykański pop-art:
– Zofia Błażko, mimo że pozostaje wierna klasycznym inspiracjom, tworzy malarstwo głęboko współczesne, w którym dialog pomiędzy tradycją a nowoczesnością jest stale obecny. Jej prace to swoista ucieczka od zgiełku świata, skierowanie uwagi ku wewnętrznemu życiu bohaterek, zanurzonych w nostalgii i pięknej melancholii. W każdym obrazie pulsuje napięcie między zewnętrzną ekspresją a wewnętrzną ciszą, co czyni tę wystawę osobistą podróżą po zakamarkach kobiecej emocjonalności – mówi Diana Stajszczak.
„Piękno melancholii” to nie tylko estetyczna uczta, ale również zaproszenie do refleksji nad kondycją współczesnej kobiety – jej miejscem w świecie, oraz sposobem, w jaki poprzez sztukę może wyrazić swoją indywidualność i emocjonalne przeżycia.
Zofia Błażko – urodzona w 1986 roku w Gdyni. Ukończyła Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz studia pierwszego stopnia na kierunku Fotografia. Zafascynowana życiem i twórczością malarzy francuskich. Po ukończeniu nauki wyjechała do Paryża, gdzie przebywała na rezydencji artystycznej Jour et Nuit Culture, a następnie w Rivoli 59. W 2014 r., jako pierwsza w historii Polka, uzyskała możliwość zaprojektowania i zrealizowania dekoracji fasady sześciopiętrowego budynku na 59 rue de Rivoli, który stanowi kolebkę artystyczną bohemy współczesnego Paryża. W poszukiwaniu nowych inspiracji artystka wyjechała w 2015 roku na rezydencje artystyczne: najpierw do stolicy Senegalu – Dakaru, potem do Shangyuan Art Museum w Pekinie, a w 2018 r. do St. Petersburg Art Residency.
Artystka, mimo młodego wieku, jest rozpoznawalna na arenie światowej. Jej nazwisko znalazło się na 47. miejscu najlepszych polskich twórców aktywnych na rynku sztuki po 1945 r. w rankingu „Kompas Sztuki 2017” Rzeczpospolitej. Błażko brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Ma na swoim koncie także dziewięć wystaw indywidualnych, m.in. w: Jour et Nuit Culture w Paryżu (2012 r.), Galerii Teatru Witkacego w Zakopanem (2016 r.), Galerii 101 Projekt w Warszawie (2023 r.) oraz w Galerii Triada w Gdańsku (2024 r.).
O Goldenmark
Goldenmark pomaga w wyborze pięknych i drogocennych przedmiotów, takich jak złote monety i sztabki, kamienie szlachetne, biżuteria oraz wydawnictwa artystyczne. Doradcy wspierają też w doborze dzieł sztuki. Blisko 80 artystów, których prace znajdują się w galerii Goldenmark, wypowiada się przy pomocy malarstwa, grafiki, fotografii, rzeźby czy tkaniny artystycznej. Są to zarówno wybitne postaci świata sztuki, jak i młodzi, ambitni twórcy.
Fotografia u góry: Zofia Błażko, Lekkość snu, 2021
Zofia Błażko, Marta, 2022
Zofia Błażko, Alicja, 2022