Zbigniew Warpechowski - Malarstwo


12.09.2020 - 07.10.2020

Zbigniew Warpechowski w swojej twórczości na różne sposoby akcentuje rolę Mądrości, Piękna i Dobra w sztuce. O swojej pracy mówi, że opiera się ona na „wrzutkach” z innych obszarów rzeczywistości, pozwalających niejako przekroczyć ograniczoną kondycję ludzką twórcy. Akcentuje tym swoją zależność wobec źródła inspiracji i uczciwość artystyczną. Tematyka jego performensów jest zróżnicowana i zmieniała się w ciągu dekad jego praktyki twórczej. Warpechowski zajmuje się człowiekiem, jego kondycją i jego możliwościami (ograniczeniami) fizycznymi – w początkach swojej twórczości – jak i jego duchowym i moralnym bytem w ostatnich latach. Twórczość Zbigniewa Warpechowskiego jest rozległa, wielowątkowa i wieloznaczna, trudno wyprowadzić z niej proste i łatwe wnioski.

W ostatnich latach mocniej brzmiał jego głos przeciwko tendencjom unifikującym ludzi do określonego szablonu, wskazując na wielką godność osoby ludzkiej dysponującej wrodzoną wolnością. Malarstwo i rzeźba stanowią przedłużenie jego refleksji o obecnej kondycji człowieka i procesom, którym jest on poddany.

Zbigniew Warpechowski ur. 1938 roku na Wołyniu, jest związany z Krakowem od lat 60-tych, gdzie rozpoczynał swoją karierę artystyczną w krakowskich klubach: Empik, Pod Jaszczurami; od improwizowanych wystąpień, m.in. z Tomaszem Stańko – aż do wystaw w Krzysztoforach pod skrzydłami Tadeusza Kantora. Zbigniew Warpechowski jest prekursorem performance w Europie Środkowej. Jego wystąpienia jako performera związały go z awangardowym konceptualnym nurtem sztuki światowej. Autor ponad 300 performensów w Polsce, Europie, USA i Kanadzie. Brał udział w działaniach międzynarodowej grupy performerskiej Black Market International, (wspólnie z m.in. Alastairem MacLennanem, Borisem Nieslonym i in.) Zajmuje się również malarstwem i rzeźbą. Jest najmłodszym członkiem Grupy Krakowskiej.

 

Otwarta Pracownia
668 601 809

Dietla 11

31-070 Kraków

12.09.2020 - 07.10.2020

wernisaż

11.09.2020

19:00