Zabawne, że do świadomości polskich kolekcjonerów dzieł sztuki wciąż nie dociera fakt, jaką osobliwością, jakim cudem za czasów Zbigniewa Horbowego była Huta Szkła Gospodarczego „Sudety” w Szczytnej Śląskiej, zrównana z ziemią osiem lat temu. Może jeszcze za wcześnie, może dzieje się tak dlatego, że polskie kolekcjonerstwo generalnie jest w stadium „budowania kolekcji”, czyli, de facto, gromadzenia kapitału kulturowego. Oznacza to zapewne, że pierwsi w tworzeniu kwalifikowanych zespołów szkła kolorowego z mitycznej huty będą kolekcjonerzy zagraniczni, np. wytrawni koneserzy azjatyccy. Przewidujemy, że najlepsze, fenomenalne egzemplarze tych szkieł osiągać będą w przyszłości niewyobrażalne dziś ceny. Gdy tylko proces różnicowania estetycznego przyśpieszy, gdy pojawią się fachowe opracowania i katalogi, kiedy najcenniejsze egzemplarze i serie przejdą ze stanu rozproszenia w stan skupienia we właściwych rękach, wówczas możemy być świadkami kolejnej w dziejach kolekcjonerstwa „gorączki tulipanowej”. Tyle, że tym razem będzie to „szklana gorączka”, HORBO-RUSH!
Lecz zanim Horbo-rush opanuje umysły biednych i bogatych, gospodarkę doprowadzi do zawirowań, a rządowych ekonomistów do dystrakcji i rekoncyliacji (czego nikomu, oczywiście, nie życzymy, to tylko żarty), Archiwum Galerii Zderzak pragnie zaprosić Państwa na wystawę szkła użytkowego Zbigniewa Horbowego. Zbieramy wyłącznie szkło przemysłowe - żadnych akademickich fiu-bździu! Pierwszą część naszej kolekcji, pt. „Zauberberg”, pokazaliśmy dwa lata temu podczas lockdownu w szczycie pandemii. I choć tamta wystawa - dialog dwóch wirtuozów polskiej nowoczesności, Horbowego i Gierowskiego - zapierała dech w piersiach czystym pięknem, zobaczyła ją, ku naszemu żalowi, garstka widzów. Poprawiamy się teraz, pokazując więcej dzieł, w tym nabytki nowe, do których należy misa w kolorze dojrzałych winogron, widoczna na zdjęciu. Pospolita, skromna i pyszna. Chcielibyśmy, aby „Światła” były dla Państwa tak miłym przeżyciem i wakacyjnym wytchnieniem, jak koncert na skrzypce i wiolonczelę któregoś z neapolitańskich XVIII-wiecznych geniuszy muzycznych, Porpory albo Leo.
Foto: Zbigniew Horbowy, Misa (w kolorze dojrzałych winogron), szkło sodowe barwione w masie, 11.8 x 21 x 12 cm, Huta „Sudety” w Szczytnej Śląskiej, lata 70., Kolekcja Galerii Zderzak