Zbigniew Hołda, to artysta grafik, malarz i rzeźbiarz, redaktor. Jego rodzicami byli Tadeusz Hołda (1928–1978) i Janina z Macikowskich Hołda (1926–2016). Zbigniew urodził się 22 czerwca 1958 roku w Miechowie.
Jest bratem malarza Marka Hołdy (1956), jego stryjem był Edward Hołda (1924–2016) – poeta, prozaik, reportażysta, redaktor czasopism „Po Prostu” „Współczesność” i „Literatura”. Zbigniew Hołda w 1977 roku ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (od 1996 r. Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w pracowniach malarstwa profesorów Władysława Kamińskiego, Feliksa Podsiadłego, Stanisława Rodzińskiego i Stanisława Ryszarda Kortyki oraz grafiki u prof. Andrzeja Basaja i rzeźby w pracowni prof. Feliksa Kociankowskiego. Dyplom uzyskał w 1984 roku w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Jana Jaromira Aleksiuna pod kierunkiem prof. Eugeniusza Smolińskiego i w Pracowni Litografii prof. Andrzeja Basaja. W pierwszej wystawie uczestniczył w 1987 roku, a w 1989 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Swoją pracę zawodową rozpoczął jako starszy plastyk w Bibliotece Publicznej Wrocław–Śródmieście. Pracował w Przedsiębiorstwie Zagranicznym „Gallech” w Miechowie jako główny projektant odzieży i galanterii skórzanej. W rodzinnym mieście był współwłaścicielem Galerii Sztuki przy ul. Warszawskiej 14. W latach 1992–1997 uczył plastyki w miechowskim Liceum Ogólnokształcącym. Dwukrotnie piastował funkcję dyrektora Miechowskiego Domu Kultury w latach 1993–1997 oraz w latach 2000–2004.
Zbigniew Hołda jest artystą plastykiem wszechstronnie utalentowanym oraz wykształconym warsztatowo i teoretycznie przez wybitnych profesorów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową, grafiką komputerową, rzeźbą i fotografią. Jako malarz stosuje technikę olejną, temperę i akwarelę, w pracach graficznych akwatintę, akwafortę, mezzotintę, miedzioryt, litografię i elektrotintę oraz techniki komputerowe. Często jego dzieła powstają w technice mieszanej. Ma wiele udanych realizacji rzeźbiarskich w kraju i za granicą, wykorzystując jako materiał drewno, kamień, granit czy marmur. Jako rzeźbiarz na terenie rodzinnego miasta zrealizował pomnik Henryka Sienkiewicza. Przykładem jego wszechstronności twórczej jest także projekt sztandaru i realizacja popiersia Macieja Miechowity.
Uczestniczył w Międzynarodowych Plenerach Malarskich „Barwy Małopolski” w 2008, 2012 i 2020 roku organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.
Współpracuje z miechowską Galerią „Poprzeczna” od początku jej istnienia, czynnie uczestniczy w Festiwalu „Gadafest” od 2019 roku, dla którego przeznaczył na aukcję m.in. swoje dzieło „Katedra” i wykonał mnóstwo sitodrukowych ozdób realizowanych według własnych projektów na koszulkach uczestników tego festiwalu, a także dla uczestników spotkań w Galerii „Poprzeczna”. Udziela się charytatywnie również w innych aukcjach, ofiarowując swoje prace. Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży organizowane przez BWA „U Jaksy” i Towarzystwo Przyjaciół Sztuki w Miechowie. Ciekawostką jest, że dla miechowian znany jest również z jazdy na rolkach i rowerze, co zostało utrwalone w formie malarskiej przez jego brata Marka Hołdę na obrazach „Zbychu – portret artysty z kluczem”, „Iluminacja” (2021).