Moja wystawa to dokumentacja życia religijnego grup emigrantów w Chicago. Fotografowałem te aspekty religii, które są bliskie ich tożsamości etnicznej i dziedzictwu kulturowemu. Dla większości emigrantów religia pozostaje na zawsze tradycyjnym łącznikiem z ich pierwotną ojczyzną i pomaga w asymilacji z innymi grupami społecznymi w Ameryce. Mieszkając przez wiele lat w Chicago, często fotografowałem środowiska emigrantów, przede wszystkim pracując jako fotograf dla projektu dokumentalnego CITY 2000. Spędziłem wtedy wiele dni, obserwując obrzędy w świątyniach, kościołach, synagogach i meczetach, dokumentując także procesje i wydarzenia religijne na ulicach miasta.
Wiele grup wyraża swoją wiarę w bardzo podobny sposób – poprzez modlitwy, muzykę, śpiewy oraz dzielenie się jedzeniem typowym dla krajów, z których pochodzą. Fotografia jest uniwersalnym środkiem komunikacji między ludźmi, dlatego mam nadzieję że moje zdjęcia są zrozumiałe dla wszystkich, a ich humanistyczny charakter jest i będzie zawsze aktualny.
Zbigniew Bzdak, styczeń 2024
Zbigniew Bzdak
Urodził się w 1955 r. w Radomsku. W czasach licealnych (1971-1974) zaczął fotografować w kółku fotograficznym przy Domu Kultury w Radomsku. Następnie studiując fizykę jądrową na AGH (1974-1979) w Krakowie współpracował ze Studencką Agencją Fotograficzną, a w 1976 r. był współzałożycielem Grupy Twórczej SEM, z którą brał udział w wielu akcjach i wystawach. Wtedy współpracował też z pismami studenckimi „Magazyn Studencki”, „Student”, „Politechnik”, „Razem”. W 1978 r. został laureatem nagrody „Czerwona Róża” dla fotoreporterów studenckich.
W 1979 r. wyjechał z Polski jako fotograf z ekspedycją kajakową Canoandes'79 (Klub Bystrze przy AGH) do Meksyku i Peru, gdzie przez dwa lata dokumentował eksplorację nieznanych rzek w Ameryce Łacińskiej. Jego zdjęcia z pierwszego przepłynięcia Amazonki od źródeł do oceanu zostały opublikowane w 1987 roku przez „National Geographic Magazine” oraz w książce Joe Kane "Running the Amazon".
Następnie przez wiele lat współpracował z „National Geographic Magazine” fotografując kolejne wyprawy kajakowe do najgłębszego kanionu na świecie Colca w Peru, opublikowane w magazynie w 1993 r. Inne projekty, w których brał udział to eksploracja i pomiary źródeł rzeki Amazonki w Peruwiańskich Andach oraz dokumentowanie życia mało znanego szczepu Indian Waorani w amazońskim regionie Ekwadoru.
W latach 1982-1990 mieszkał w stanie Wyoming w USA, gdzie był fotoreporterem w stanowej gazecie „Casper Star-Tribune”. W 1990 r. został wydany album fotograficzny zatytułowany "Living in Wyoming, Settling for More" z tekstem Susan Anderson. Album ten został nagrodzony w 1991 r. przez prestiżowy magazyn „Communication Arts” jako książka roku.
W 1991 r. przeprowadził się do Chicago, gdzie pracował w gazecie „The Times” w stanie Indiana, najpierw jako fotoreporter, a później jako dyrektor działu fotografii.
Rok 2000 spędził fotografując życie religijne imigrantów w Chicago do dokumentalnego projektu CITY 2000. Zdjęcia z tego projektu były wielokrotnie wystawiane w galeriach i muzeach w Chicago oraz wydane jako album fotograficzny, a następnie wszystkie zdjęcia i negatywy weszły do specjalnej kolekcji na Uniwersytecie Illinois w Chicago
Po zakończeniu projektu w 2001 r. prowadził przez rok zajęcia z fotografii na Columbia College Chicago, a następnie w latach 2002-2020 był fotoreporterem w „Chicago Tribune”, gdzie dokumentował wydarzenia krajowe i międzynarodowe m.in. huragan Katrina i wojna w Iraku.
W 2008 r. fotografował kampanię wyborczą prezydenta Baracka Obamy, a następnie jego pierwsze miesiące w Białym Domu. Jego fotoreportaże i wideo były wielokrotnie nagrodzone w konkursach prasowych, a w 2015 r. dostał Emmy Award za film dokumentalny “Kenwood's Journey”.
Obecnie mieszka w stanie Michigan, pracuje nad własnymi projektami i wystawami oraz porządkowaniem obszernego archiwum fotograficznego.