W czwartek 9 lutego Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wernisaż wystawy Aleksandry Młynarczyk-Gemzy "Zapiski wariatki", który rozpocznie się od performatywnego czytania fragmentów książki przez artystkę o godz. 18 w sali audiowizualnej MOCAK-u.
Zapiski wariatki to także tytuł debiutanckiej powieść artystki (Znak, 2022). Książka ukazuje doświadczenia odnoszące się do różnych aspektów życia: bycia kobietą, artystką, osobą ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną. Ta bardzo prywatna i poruszająca historia to manifest wiary w sztukę, która pozwala dotknąć granic tożsamości i zbliżyć się do Innego, także tego w nas samych.
Aleksandra Młynarczyk-Gemza jest artystką multimedialną, fotografką i performerką. Prace, które można zobaczyć w Bibliotece MOCAK-u, są ilustracjami do wybranych rozdziałów powieści Zapiski wariatki.
Wernisaż rozpocznie o godzinie 18 czytanie performatywne fragmentów książki przez artystkę w sali audiowizualnej MOCAK-u.
Wydarzenia towarzyszące:
Sztuka opowieści. Dyskutujemy o Zapiskach wariatki Aleksandry Młynarczyk-Gemzy
W sobotę, 11 lutego, o godzinie 18.00 MOCAK oraz Katedra Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do rozmowy o "Zapiskach wariatki" Aleksandry Młynarczyk-Gemzy.
Spotkanie poprowadzą:
Dariusz Herka – absolwent Wydziału Filozoficznego i student krytyki literackiej na UJ. W zainteresowaniach badawczych skupia się na egzystencjalizmie, kafkologii i grozie. Zainteresowany wyobraźnią i surrealizmem w literaturze.
Kinga Stachura – studentka krytyki literackiej na UJ. Absolwentka sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, w zainteresowaniach badawczych szuka jakości łączących różne dyskursy kulturowe i literackie, podważając jednocześnie kategorie wszelkich normatywności.
Dyskusja odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Udział bezpłatny dla uczestników, bilety zostały ufundowane przez darczyńców.