Zapiski wariatki


10.02.2023 - 07.04.2023

W czwartek 9 lutego Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wernisaż wystawy Aleksandry Młynarczyk-Gemzy "Zapiski wariatki", który rozpocznie się od performatywnego czytania fragmentów książki przez artystkę o godz. 18 w sali audiowizualnej MOCAK-u.

Zapiski wariatki to także tytuł debiutanckiej powieść artystki (Znak, 2022). Książka ukazuje doświadczenia odnoszące się do różnych aspektów życia: bycia kobietą, artystką, osobą ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną. Ta bardzo prywatna i poruszająca historia to manifest wiary w sztukę, która pozwala dotknąć granic tożsamości i zbliżyć się do Innego, także tego w nas samych.

Aleksandra Młynarczyk-Gemza jest artystką multimedialną, fotografką i performerką. Prace, które można zobaczyć w Bibliotece MOCAK-u, są ilustracjami do wybranych rozdziałów powieści Zapiski wariatki.

Wernisaż rozpocznie o godzinie 18 czytanie performatywne fragmentów książki przez artystkę w sali audiowizualnej MOCAK-u.

 

 

Wydarzenia towarzyszące: 

Sztuka opowieści. Dyskutujemy o Zapiskach wariatki Aleksandry Młynarczyk-Gemzy

W sobotę, 11 lutego, o godzinie 18.00 MOCAK oraz Katedra Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do rozmowy o "Zapiskach wariatki" Aleksandry Młynarczyk-Gemzy. 

Spotkanie poprowadzą:  
Dariusz Herka – absolwent Wydziału Filozoficznego i student krytyki literackiej na UJ. W zainteresowaniach badawczych skupia się na egzystencjalizmie, kafkologii i grozie. Zainteresowany wyobraźnią i surrealizmem w literaturze. 
Kinga Stachura – studentka krytyki literackiej na UJ. Absolwentka sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, w zainteresowaniach badawczych szuka jakości łączących różne dyskursy kulturowe i literackie, podważając jednocześnie kategorie wszelkich normatywności.

Dyskusja odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Udział bezpłatny dla uczestników, bilety zostały ufundowane przez darczyńców.

 

 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
+48 12 263 40 01

ul. Lipowa 4

30-702 Kraków

10.02.2023 - 07.04.2023

wernisaż

09.02.2023

18:10