Na wystawie zostaną pokazane dwa projekty: instalacja wideo Ogrody samotności Agaty Lankamer i Agaty Konarskiej oraz obiekty rzeźbiarskie Zamknięte ogrody Adama Martyniaka.
W swojej pracy artystki biorą na warsztat postać incela jako współczesnego uciekiniera, którego domem są światy wirtualne. Incel to osoba zaliczana do świata szowinizmu, żyjąca z poczuciem odrzucenia przez społeczeństwo i w celibacie (wymuszonym przez otoczenie). Artystki z empatią i bez oceny badają motywacje inceli. W stworzonej przez nie instalacji wideo publiczność zwiedza (anty)utopijny ogród – symbol fantazji i frustracji incela, miejsce jego wirtualnej samotności.
Z kolei Adam Martyniak prezentuje obiekty rzeźbiarskie z opon wykonanych z materiałów ropopochodnych. Wyglądem przypominają one organizmy roślinne zaopatrzone w zgoła nieroślinne cechy i funkcje. W projekcie „Zamknięte ogrody” artysta kontynuuje badania nad ciemną ekologią i rekultywacją materiałów.
Agata Lankamer
artystka wizualna zajmująca się sztuką cyfrową, obiektem i malarstwem. W pracy często eksploruje sci-fi, cyberfeminizm, antropologię przyszłości, przejawy nierówności oraz romantyzację przemocy w kulturze. Prowadzi badania artystyczne nad sztuczną inteligencją w sztukach wizualnych. Ukończyła studia z zakresu sztuki mediów na ASP w Warszawie oraz malarstwo we Wrocławiu. Współtworzyła niezależną galerię JEST we Wrocławiu. Razem z Agatą Konarską tworzy duet artystyczny Kobiety Anteny.
Agata Konarska
artystka multimedialna. Absolwentka UAP w Poznaniu i ASP w Warszawie. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak wideo, dźwięk i performans, za pomocą których tworzy sytuacje interaktywne i kreuje rzeczywistości wirtualne. Porusza tematykę religijności, fenomen ikoniczności kobiety, poszukuje antropologicznej genezy matriarchatu i jego odniesień w erze antropocenu. Fascynują ją współczesne mity i rytuały oraz nadchodząca apokalipsa.
Adam Martyniak
artysta wizualny, absolwent wrocławskiej ASP. Autor obiektów, instalacji, rzeźb, obrazów, wideo, przedmiotów bardziej i mniej użytecznych. Współtwórca inicjatyw artystycznych: Wykwit, Swojskie tropiki. Kreuje obiekty i instalacje ze zużytych opon i zajmuje się malarstwem sztalugowym.
Kurator: Cezary Wicher