"Ząb za ząb" Irminy Staś w Galerii Foksal


01.07.2020 - 23.08.2020

W Galerii Foksal od 1 lipca będzie można zobaczyć wystawę Irminy Staś "Ząb za ząb". Tytuł jest parafrazą dwóch sformułowań: wywodzącego się ze starożytnego, babilońskiego kodeksu praw „ząb za ząb” i potocznego „kropka w kropkę”. W czytelny sposób opisuje kompozycję nowych obrazów Irminy Staś, będących rozwinięciem serii "Ornamenty" zapoczątkowanej przez artystkę w 2018 roku. Jednocześnie nawiązuje do poruszanej w nich idei genetycznego podobieństwa, identyczności i nieuchronności losu.

W serii "Ornamenty" Irmina Staś sprowadza pojedyncze fragmenty ciała (np. oko, pierś, paznokieć, ząb) do wyabstrahowanych z kontekstu, uproszczonych graficznie form, które poddane zwielokrotnieniu, tworzą kompozycje nasuwające na myśl desenie charakterystyczne dla tkanin lub tapet. Artystkę interesuje szczególnie znaczenie ornamentu, który od najdawniejszych czasów nie tylko podnosił walory estetyczne architektury i rzemiosła artystycznego, ale również niósł w sobie symboliczne treści.

W dekoracyjnych Ornamentach zaszyfrowałam takie treści jak: bliskość, genetyczne podobieństwa, tożsamość, przyciąganie się i niepewność bycia w świecie i relacjach, nieuchronne i monotonne dążenie do kresu, do śmierci, zatracenie cech indywidualnych

- tłumaczy artystka.

Galeria Foksal - MIK
22 827 62 43

Foksal 1/4

00-950 Warszawa

01.07.2020 - 23.08.2020