Muzeum Regionalne w Stalowej Woli po raz kolejny zaprasza miłośników sztuki na prawdziwą kulturalną ucztę. Już w niedzielę 28 stycznia oczom zwiedzających ukaże się zbiór sztuki polskiej i europejskiej z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ta nietuzinkowa, bardzo zróżnicowana, a zarazem zachwycająca kolekcja obrazów oraz sztuki użytkowej cieszyć będzie oczy mieszkańców przez niemal 5 miesięcy.
Przygotowywana w stalowowolskim muzeum wystawa stwarza wyjątkową okazję do spotkania publiczności ze zbiorami artystycznymi lubelskiej uczelni, a także do zapoznania się z dziejami kolekcji – przede wszystkim jej twórcami i darczyńcami. Jest ona nawiązaniem do historii tych dzieł, które cieszyły niegdyś oczy kolekcjonerów, a teraz występują w roli eksponatów muzealnych. Kolekcja sztuki KUL powstała bowiem w wyniku połączenia niezwykłej hojności i wielkiego zaufania kolekcjonerów do katolickiego uniwersytetu.
Na wystawie będzie można obejrzeć malarstwo polskie przełomu XIX i XX w., m.in. prace Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała Malczewskiego, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Kamockiego, Józefa Pankiewicza oraz Leona Wyczółkowskiego. Wyjątkową, ważną część prezentacji zbiorów stanowi malarstwo europejskie – na wystawie znalazły się cenne przykłady szkół: włoskiej, flamandzkiej, holenderskiej oraz niemieckiej. To dzieła m.in. Francesca Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka, Jana Molenaera II, a także nieznanych z imienia – acz znakomitych warsztatowo – twórców z kręgu Juana de Flandes i Davida Teniersa Młodszego. Ekspozycję wzbogaci prezentacja licznych wyrobów rzemiosła artystycznego – porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.
Wystawa zaprezentowana zostanie w Galerii malarstwa A. Karpińskiego – oddziale muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Będzie to z pewnością nie lada okazja dla miłośników szeroko pojętej sztuki. – Przez lata działalności stalowowolskiego muzeum nasi goście zdążyli się już przyzwyczaić, że mogą obejrzeć u nas malarstwo wielkich mistrzów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Stale dążymy do tego, by zapewniać im wrażenia na najwyższym kulturalnym poziomie. – mówi dyrektor stalowowolskiego muzeum pani Aneta Garanty. Zbliżająca się wystawa to również przykład dobrych, wieloletnich kontaktów między instytucjami – z Muzeum KUL współpracujemy już od 2015 roku. Jak podkreśla dyrektorka muzeum, takie wystawy to szansa dla lokalnej społeczności na obcowanie ze sztuką wysoką bez konieczności dalekich wyjazdów
.
Zapowiadana ekspozycja to prawie 200 obiektów powstałych w różnych epokach. Wystawie towarzyszy program edukacyjny, w którym każda grupa i każdy odbiorca znajdą coś dla siebie – szczegóły oferty na stronie internetowej Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli
Fotografia u góry: J. Turnau, Kwiat jabłoni