W związku z inwazją na Ukrainę, z początkiem 2022 roku Yana Bachynska / Jan Bačynsjkyj opuścił granice kraju wchodząc w nomadyczny tryb życia. Ta zmiana wpłynęła zarówno na jego rozwój osobisty, jak i praktykę artystyczną. Aktualnie skupia się głównie na tworzeniu obiektów z tkanin, które stanowią centralny punkt jego nowej narracji. Własne ubrania stały się nośnikiem wspomnień, za pomocą którego Bačynsjkyj na nowo bada historię swojego rodu i ojczyzny.
Artysta proponuje zacząć od uznania zaradności babć, które w czasach ZSRR-u nie mogły łatwo zdobyć pożądanej odzieży. Zamiast tego zwracały się do samodzielnego szycia. Jego opowieść zawiera elementy współczesnej historii codzienności, ale także elementy ludowej symboliki, która jest wciąż obecna w ukraińskiej kulturze. Wraz z doświadczeniem traumy wojennej ubrania stały się jedynym elementem imitującym poczucie bezpieczeństwa. Opierając się na historiach podróży i przesiedleń bada znaczenie odzieży, jako ostatniego śladu ochrony w obliczu utraty domu. Prace będące formą protestu i alternatywą dla istniejącego porządku równocześnie odzwierciedlają komedię istnienia względem tragedii. Artysta konsekwentnie odmawia ulegania tragi-narracji, zamiast tego dążąc do stworzenia alternatywnych praktyk, które zapewniają gotowość bojową wobec zmian.
Wystawa zabiera nas w opowieść o uchodźcy wojennym, artyście i queerze, którego przepełnia tęsknota za ojczyzną i marzenie o lepszym świecie. Świat queerowej utopii stanowi przestrzeń do refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, jego pamięcią i tożsamością. Resztki tkaniny mieszają się ze słowami i same stają się ikoną. Poprzez medium tekstu rezonują głosy innych, którzy doświadczają podobnego.
Yana Bachynska / Jan Bačynsjkyj (ur. 1991 we Lwowie) to artysta multimedialny, reżyser filmowy i rzeźbiarz aktywny w polu sztuki zaangażowanej. Ukończył studia filozoficzne na Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (2013) oraz multimedia na Akademii Sztuki w Szczecinie (2019). Jest współzałożycielem Art Platform (2013), za pomocą której aktywnie hamował procesy gentryfikacji tworząc pozarządowy ośrodek kultury. Jego twórczość skupia się głównie na tematach narracji queerowej, tożsamości płciowej oraz pamięci historycznej. Jest uczestnikiem licznych rezydencji artystycznych i wystaw międzynarodowych m.in. Cité Internationale des Arts Paris (2022) czy Coming out of Isolation 2.0 w Ukrainie (2020).