Wystawa pokonkursowa 11. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2021


09.12.2021 - 14.01.2022

Kompas Młodej Sztuki, to ranking najlepszych młodych artystów od początku istnienia, czyli od 2008 roku  publikowany jest na łamach „Rzeczpospolitej”, w dziale „Moje Pieniądze”. Najpierw co dwa lata, od 2014 co roku. Jest idealnym przewodnikiem po rynku sztuki, u nas ciągle raczkującym z założenia rynkiem mało transparentnym. na stałe wrósł już w środowisko związane ze sztuką. Na wyniki czekają nie tylko sami artyści ale także właściciele galerii, domów aukcyjnych, kolekcjonerzy itd. Ranking tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej – prywatne i publiczne. Każdy właściciel lub dyrektor - profesjonaliści wysokiego szczebla, typują pięciu ich zdaniem najlepszych  artystów. Kierują się ich osiągnięciami z ostatniego roku bądź uważają, że zasługują oni na szczególną uwagę. Jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat. Pierwszy nominowany  otrzymuje 5 pkt, drugi – 4  itd.  Suma głosów decyduje o kolejności miejsca w rankingu. Istotny jest podział na notowania galerii komercyjnych i publicznych, pokazuje jak są postrzegani przez te dwa, różne środowiska. Wysoka pozycja w KMS ma przełożenie nie tylko w kontekście prestiżu ale i wymierne, ceny prac niektórych artystów idą w górę. W tym roku w rankingu udział wzięło 70 galerii m.in. Zderzak, Starmach, Le Guern, Piękna Gallery, mia Art. Gallery oraz Bunkier Sztuki, Galeria Sztuki Wozownia, CSW Łaźnia, BWA Zielona Góra, Bałtycka Galeria Sztuki.

W zeszłym roku w KMS 2020 zwyciężyli ex aequo Agata Kus (1987) i Łukasz Patelczyk (1986), który tworzy własną, charakterystyczną wersję otaczającej nas przyrody. Aktualnie jego obrazy można podziwiać w nowojorskiej Galerii Slag. Agata Kus skupiła się na sprawach dla niej najbliższych - emocjach, nastrojach, ograniczeniach z jakim spotyka się kobieta na różnych etapach swojego życia.

Nagrodę dla zwycięzcy 11. KMS 2021 – tygodniowy wyjazd studyjny do Nowego Jorku, po raz kolejny ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, właściciel warszawskiej Piękna Gallery. Promotor polskiej sztuki współczesnej w Nowym Jorku, gdzie mieszka od prawie 30 lat i prowadzi galerię Green Point Projects.  

Kama Zboralska – ekspert rynku sztuki, autorka „Kompasu Młodej Sztuki” i „Kompasu Sztuki”, prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Stypendystka ZAiKS-u. Autorka cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach” – pierwszy tom wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w konkursie na najpiękniejsze książki roku 2003. Autorka albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016) oraz współautorka „Olimpijskich Konkursów Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (PKOI, 2012). Ostatnia publikacja, „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019). Kuratorka Galerii (-1) PKOI. Dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki.

Muzeum Biegasa

Al. Jerozolimskie 51

00-697 Warszawa

09.12.2021 - 14.01.2022

wernisaż

08.12.2021

19:00

Patronat medialny