Plakaty:
Jan Bajtlik, Saul Bass, Piotr Białas (tatastudio), Maciej Buszewicz, Mieczysław Górowski, Iwona Jabłońska, Maciej Jabłoński, Krzysztof Jagiełło, Roman Kalarus, Piotr Karczewski, Karol Kierzynka, Andrzej Leraczyk, Michał Łojewski, Lech Majewski, Krystyna Michałowska, Piotr Młodożeniec, Patryk Mogilnicki, Moonmadness (Dagny & Daniel Szwed), Maciej Mytnik, Artur Skowroński, Jacek Staniszewski, Monika Starowicz, Rosław Szaybo, Tomasz Szulecki, Karol Śliwka
W naszej codzienności jest coraz więcej muzyki. Nie tylko ją słyszymy, ale również widzimy. Dzieje się tak dzięki przeróżnym formom reklamy wizualnej, a zwłaszcza plakatowi. Graficzne dzieła ilustrują muzykę, obrazują jej rodzaj, klimat, ekspresję i koloryt, informują o muzycznych wydarzeniach. Wystawa Muzyka Chopina towarzyszy XVIII Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zgromadzone plakaty – zainspirowane muzyką genialnego kompozytora, odwołujące się do jej istoty i wartości – różnorodnie interpretują twórczość Chopina, określają jej wielowymiarowość, polski rodowód, przekształcają świat jego romantycznych, melancholijnych dźwięków na język doznań wzrokowych, budzą wielorakie wrażenia i nastroje, wzruszenia i marzenia. Symbole i znaki funkcjonujące w chopinowskiej ikonografii to najczęściej kontury fortepianu i klawiatury, portrety i profile jego głowy, zapisy nutowe, autografy, mazowieckie krajobrazy. Twórcy plakatów odważnie przeobrażając sferę dźwięków na terytoria barwnych kresek, linii i plam coraz częściej sięgają po elektroniczne schematy, komputerowe przetworzenia, graficzne wyróżniki popkultury i komiksu. Powstaje wiele niezmiernie interesujących, zabawnych plakatów potrafiących zainteresować młodą, alternatywną publiczność.
Niebanalne, emocjonalne plakaty o Chopinie i jego muzyce budzą rozliczne doznania i skojarzenia, inspirują wyobraźnię widza, emanują poetycką wizją i wszechobecną muzyką. Stanowią pomosty między tradycją a współczesnością.
Kurator wystawy: Jerzy Brukwicki
Dopełnieniem plakatów prezentowanych na wystawie Muzyka Chopina są ceramiczne głowy kompozytora autorstwa Stanisława Bracha. Głowy Chopina wywodzą się z projektu artystycznego 200 x Chopin zrealizowanego przez artystę w Roku Chopinowskim i prezentowanego w cyklu wystaw w Polsce: Dziedzinieniec ASP w Warszawei, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Pałac Sztuki w Krakowie, a także na wystawie we Włoszech w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza.
Rzeźby wykonane zostały przez artystę z najszlachetniejszego materiału ceramicznego – porcelany. Wybór materiału nie był przypadkowy, ma podkreślać geniusz i doskonałość muzyki wielkiego kompozytora. Projekt i formy gipsowe powstały w pracowni Stanisława Bracha w Krakowie, natomiast odlewy artysta wykonał w Zakładach Porcelany w Ćmielowie. Rzeźby mocno stylizowane, ekspresyjne, pozbawione realistycznych odniesień, tworzą sugestywny portret Chopina, który nie przenosi nas w świat epoki kompozytora, ale daje wrażenie współczesności z nami. To, co jednak odwołuje nas do historii, to odbite na niektórych prezentowanych rzeźbach rękopisy Fryderyka Chopina. Stanisław Brach nazwał tą kompozycję Etiudą.