Wystawa malarstwa Warszawskiej Grupy Malarzy - Niezależni'69


02.07.2020 - 30.07.2020

Fundacja Skarbnica Sztuki zaprasza na wystawę Niezależni’69, która odbędzie się w murach staromiejskiego Barbakanu, Międzymurzu Jana Zachwatowicza

Na początku lat 60-tych na warszawskim Barbakanie organizowane były wystawy i sprzedaż prac, bez ingerencji komisji kwalifikacyjnej i urzędów cenzury. Początkowo wystawiali tam swoje dzieła m.in. Z. Kupczyński, W. Smolarek, J. Naliwajko, W. Popielarczyk, J. Wagner, B. Szajewska, J. Mieliwodzki, R. Dąbrowski, J.Lassota. Pod koniec lat 60-tych nielegalne barbakanowe wystawy zostały usunięte przez komunistyczne władze i milicję. W 1969 roku w Świnoujściu powstała warszawska grupa artystyczna Niezależni, której założycielami byli Romuald Dąbrowski (Naldek), Jerzy Lassota i Mirosław Długosz (Miron). 

Od tamtego wydarzenia (l. 70.) malarze zaczęli wystawiać i sprzedawać obrazy poza granicami naszego kraju, w galeriach w Szwecji, Dani, RFN, Francji i Włoch. W 1974 roku miała miejsce wystawa Niezależnych we Foyer Teatru Wielkiego w Munster w Westfalii oraz w Galerii Keller Schloss w Darmstadt. Dopiero 1976 pokazano ich twórczość w Warszawie -  w Galerii Wola, a w 1980 w Muzeum Woli.  

Z okazji 15-lecia Niezależnych, do ich nazwy dodano rok założenia i odtąd Grupa działa pod nazwą Niezależni'69. Kolejne lata to wystawy w Galerii Bernce w Malmo (1985), Galerii Wola w Warszawie (1987), w Stadtmuseum w Mulheim (1988), wspólnie z niemieckimi artystami z Projket- Gruppe- Kunst w Galerie Cubus w Duisburgu oraz w Parlamentarische Gessellschaft Haus w Bonn. Z okazji 20- tej rocznicy działalności Grupy zorganizowano wystawę w BWA/klub 13 Muz w Szczecinie oraz międzynarodową wystawę "Kontakt II" w Galerii El w Elblągu. 

W 1990 roku Naldek zorganizował w Warszawie, w swojej nowo otwartej Galerii Forma Colour przy Krakowskim Przedmieściu, program artystyczny "Jesteśmy", prezentujący polskich artystów przebywających na emigracji. Pokazano wtedy dzieła ok. 10 malarzy. W 1992 roku przygotował tam także pierwszą w Polsce wystawę amerykańskiego POP-ARTu. Niestety w 1994 roku Naldek zginął w tragicznym wypadku, co boleśnie odczuli członkowie Grupy oraz liczni przyjaciele i artyści. Po jego śmierci z inicjatywy Lassoty założona została w Warszawie Wolska Integracja Artystyczna. W ramach tej akcji powstała wystawa Lassoty, Mirona i innych artystów związanych z Grupą w Duisburgu i Dortmundzie oraz indywidualna wystawa Lassoty w Goethe Instytut w Freiburgu.

Po wielu latach przerwy artyści postanowili wrócić z wystawami na Barbakanie i tak od 1998 roku pokazują tam niezależne prezentacje malarstwa. W 1999 roku Niezależni'69 powołali Fundację Artbarbakan. Przyczyniło się to do powstania szeregu wystaw, projektów artystycznych i happenigów w różnych częściach miasta, głównie na Starym Mieście i na Pradze. Od trzech lat wspólnie z Fundacją Skarbnica Sztuki organizowane są wystawy na Barbakanie w celu przybliżenia odbiorcom zarówno artystów związanych z Grupą, a także innych cenionych i nieco mniej znanych. 


 

wernisaż

02.07.2020

18:00