Wystawa malarstwa Marty Pleskaczyńskiej


30.01.2020 - 01.02.2020

"Niełatwo pisze się o twórczości innego artysty mając samoświadomość twórczych dylematów, rozterek, zmagań i konieczności pokonywania siebie oraz swoich ograniczeń, a wszystko w imię artystycznego rozwoju. Jednakże myśląc o twórczości Marty, w zasadzie dłonie same składają się do oklasków, i podziwiać należy zapał, talent i upór.

Zobaczyłem prace Marty jeszcze przed wyjazdem do Nowego Yorku, i wtedy zaskoczyła mnie pierwszy raz. Malowała zwierzęta Afryki tak jakby one były częścią jej codzienności. Zastanawiałem się, gdzie ona to widzi? Ale ona widziała i przede wszystkim, co ważne, działała z pasją.

Później, gdy znów zetknąłem się z jej pracami zobaczyłem już rasowego malarza a właściwie malarkę. Ekspresja, widocznie wcześniej nie w pełni jeszcze uświadomiona, uderzyła nagle w płótno i kartony. W pracach pojawiło się znacznie więcej niedopowiedzeń, ale i siła poszukiwania, otwartość na zmiany, czujność i odwaga w stawianiu linii, plamy, w drążeniu tematu z którym artystka postanowiła się zmierzyć.

Znajdziemy naprawdę dużo przyjemności podążając za śladem ręki artystki, liniami, które wyplatają z wyobraźni struktury i formy, najczęściej zwierząt ale o ile sugestywniej przedstawionych niż poprzednio. Także zmiany w sposobie malowania, podejściu do koloru ujawniają jaki owocny artystycznie był to dla niej czas.

Zaskoczyła i ucieszyła mnie ta przemiana, a prace z tego okresu osobiście lubię najbardziej" - Andrzej Lichota, artysta malarz

 

Pałac Lubomirskich

plac Żelaznej Bramy 10

00-136 Warszawa

30.01.2020 - 01.02.2020

wernisaż

30.01.2020

19:00