Od 5 grudnia 2019 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać ekspozycję Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej. To pierwsza tak obszerna wystawa dzieł Łopieńskiego, jednego z najważniejszych polskich grafików przełomu XIX i XX wieku.
Jesienią 1939 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zamierzało uhonorować wystawą jubileusz 50-lecia pracy twórczej Ignacego Łopieńskiego. Wojna pokrzyżowała jednak te plany. 80 lat później MNW przypomina dorobek artysty, prezentując ryciny i płyty graficzne jego autorstwa, rysunki studyjne, akwarele oraz medale z brązu.
Prace Łopieńskiego znajdujące się obecnie w MNW zostały wywiezione z Polski po upadku powstania warszawskiego w październiku 1944 roku. Trafiły do składnicy dzieł sztuki, mieszczącej się na zamku Fischhorn w pobliżu Salzburga. Większość zrabowanych i przetrzymywanych tam prac udało się sprowadzić do kraju już w 1946 roku. Jednak dopiero w roku 2014, za sprawą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, odzyskano pozostałe zrabowane dzieła Łopieńskiego. Fakt ten stał się impulsem do przygotowania obecnej ekspozycji, którą Muzeum pragnie spłacić historyczny dług.
(materiały prasowe)