Warszawskie Targi Sztuki (WTS) – to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce.
Godziny otwarcia:
SOBOTA: 11.00 - 20.00
NIEDZIELA: 11.00 - 19.00
27 – 28 listopada w hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego odbędą się Warszawskie Targi Sztuki. Nowe miejsce stwarza nowe, jeszcze większe możliwości wystawiennicze. W jednym miejscu będzie można kupić/obejrzeć ponad 1000 obiektów, które zaprezentuje ponad 70 wyselekcjonowanych galerii i antykwariatów z całej Polski. Udział wezmą takie galerie jak: ESTA, miaArt Gallery, Arttrakt, Limited Edition, Olimpus, Piękna Gallery, Galeria Grafiki i Plakatu oraz Muzeum im. Bolesława Biegasa. Antykwariaty reprezentować będą m.in.: Galeria Berżera, Antik Krak oraz Prima Porta Antiquities (sztuka starożytna). Wystawcy przygotowali bogatą ofertę obrazów, rzeźb i grafik twórców współczesnych, jak i przedwojennych, m.in. Bolesława Biegasa, Jana Dobkowskiego, Henryka Wicińskiego, Teresy Pągowskiej, Stanisława Fijałkowskiego, Janiny Wierusz Kowalskiej, Józefa Wilkonia, Edwarda Dwurnika, Włodzimierza Pawlaka, Moniki Szwed oraz prace najmłodszych twórców: Karola Palczaka, Karoliny Jabłońskiej, Tomasza Górnickiego i Dawida Czycza. Będzie też jak zwykle dużo dobrego rzemiosła artystycznego. Każdy w zależności od zasobności portfela powinien znaleźć coś interesującego co odpowiada jego estetyce.
Warszawskim Targom Sztuki, tradycyjnie jak co roku towarzyszą wystawy wybitnych artystów. W tym roku będą to: „Odmieniec” Bolesława Biegasa i „Fogtt o Witkacym. Portret Metafizyczny”. W ramach programu edukacyjnego przybliżającego świat sztuki odbędą się spotkania z artystami, kolekcjonerami oraz rozmowy o rynku sztuki w czasie pandemiii. Ostatnią edycję WTS odwiedziło około 9 tys. gości!
WYSTAWY 18.WTS
„Odmieniec” Bolesław Biegas
Mecenas Wystawy: Fundacja im. Bolesława Biegasa w Polsce
Patron Honorowy: Biblioteka Polska w Paryżu
„Fogtt o Witkacym. Portret metafizyczny”
Mecenas Wystawy: MB Motors Mercedes-Benz
Program 18. WTS
26.11.2021 piątek
Pokaz zamknięty VIP Preview
godz.19.30
Podpisanie memorandum o partnerstwie pomiędzy Artinfo.pl oraz Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie (obecność Prezesa GPW Marka Dietla)
27. 11. 2021 sobota
godz. 12. 00
„Odmieniec” - panel dyskusyjny poświęcony twórczości Bolesława Biegasa – moderator Piotr Sarzyński („Polityka”), Agnieszka Wolska (Prezes Fundacji im. Bolesława Biegasa w Polsce) oraz Natalia Fiedorczuk (autorka książki „Odmieniec”)
godzina 13.15
„Tokenizacja - przyszłość rynku dzieł sztuki” – prowadzenie Ewa Mierzejewska, Adrian Kutnik (CFA Dyrektor Private Market GPW), Michał Kozicki oraz Rafał Kamecki (Prezes Artinfo.pl)
godz. 15.00
„Wszystkie nasze strachy” - spotkanie z artystą Danielem Rycharskim, bohaterem filmu nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2021 roku. Prowadzenie Małgorzata Piwowar („Rzeczpospolita”)
godz. 16.30
„Fogtt o Witkacym. Portret metafizyczny” - spotkanie z Andrzejem Fogttem
godz. 17.30
„Wielcy małym” – spotkanie z artystami wspierającymi Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! z Katarzyną Jędrysik-Castellini, Andrzejem Pągowskim, Józefem Wilkoniem, Stanisławem Młodożeńcem, Mieczysławem Wasilewskim. Prowadzenie Beata Pawelczyk-Błasiak (inicjatorka akcji, autorka albumu „Human Artsist”)
28.11. 2021 niedziela
godz. 12.00
„Sztuka w czasach pandemii” – panel dyskusyjny - moderator Paweł Sosnowski (krytyk sztuki), Jan Michalski ( krytyk sztuki), Krzysztof M. Bednarski (artysta), Rafał Kamecki (Prezes artinfo.pl)
godz. 13.30
Jubileusz: warszawska Galeria Grafiki i Plakatu z okazji 45- lecia działalności zaprasza na swoje stoisko na lampkę szampana
godz. 15. 00
Wywiad z kolekcjonerem Wojciechem Fibakiem - prowadzenie Bogusław Deptuła (krytyk sztuki)
Wystawy towarzyszące Warszawskim Targom Sztuki
„Odmieniec” - obrazy i rzeźby Bolesława Biegasa
Bolesław Biegas (1877 – 1954) rzeźbiarz, malarz i dramatopisarz. Skandalista, prowokator, wizjoner. Jeszcze jako student krakowskiej ASP został wybrany na wystawę Secesji Wiedeńskiej, stowarzyszenia kierowanego przez Gustava Klimta. Uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno-secesyjnego. Sławę przyniosły mu popiersia portretowe, szczególnie Olgi Boznańskiej. Po I wojnie światowej skupił się przede wszystkim na malarstwie. Powstały wówczas niezwykłe cykle obrazów: demonicznych, lirycznych i sferycznych. Każdy z nich miał swój odrębny, niepowtarzalny charakter, był komentarzem aktualnych, światowych wydarzeń. Od 1901 roku do śmierci mieszkał w Paryżu. Cały swój majątek i spuściznę artystyczną zapisał paryskiemu Towarzystwu Historyczno-Literackiemu. Dzięki temu powstało Muzeum im. Bolesława Biegasa w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Twórczość Bolesława Biegasa wydaje się być niezwykle współczesna i nadal zaskakuje wielowymiarowością.
Patronat Honorowy: Biblioteka Polska w Paryżu
Mecenas Wystawy: Fundacja im. Bolesława Biegasa w Polsce
„Fogtt o witkacym. Portret metafizyczny”
Z okazji 208 rocznicy wspólnych urodzin nastąpi premiera prezentacji kolekcji portretów - wspólnego projektu Warszawskich Targów Sztuki oraz fundacji A.M.FOGTT. Kilkadziesiąt portretów autorstwa Andrzeja Fogtta, inspirowanych wybranymi portretami Stanisława Ignacego Witkiewicza, znajdujących się w kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystawie towarzyszy album prezentujący całość kolekcji.
Od dawna mieliśmy z Witkacym sobie coś do powiedzenia. Jest z pewnością iskra wspólnej duchowej energii oraz kontynuacja sztuki portretowania, jako wnikania w istotę duszy samej, z nieograniczoną możliwością osobistej formy, jaką tworzy nasz umysł.
Głównie intrygowały mnie typy portretów Witkacego C,C+Co oraz portrety typu D i E. Kategorie opisywane w regulaminie Firmy Portretowej, w dzisiejszym świecie i czasie stały się historią. Obecnie, zamawiającym w mojej firmie portretowej, jest mój duch i jedyne moje nieporadności wynikają tylko z moich ograniczeń organicznych mikrokwantowych procesów w moich komórkach, nad którymi i tak nie posiadam żadnego panowania. Dlatego w trakcie malowania wykluczyłem wszelkie środki narkotyczne, alkohol i tym podobne i niepodobne substancje, jako kompletnie nieprzydatne.
Andzej Fogtt.
Andrzej Fogtt – urodził się w 1950 r. Malarz, grafik, teoretyk sztuki. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowniach: Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Kępińskiego (1974). Autor projektu "Wieży Jedności Europejskiej" (1992) jako symbolu wspólnoty ludzkiej i "Bramy Świata" dla Chin (2000). Laureat m.in. Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie (1984), reprezentował Polskę na 41. Biennale Sztuki w Wenecji (1984). Odznaczony medalem Gloria Artis ( 2009). Brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych.
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) 18 września 1939 roku na wieść o napaści Armii Czerwonej na Polskę popełnił samobójstwo. Malarz, rysownik i fotografik, dramaturg i powieściopisarz, filozof, teoretyk i krytyk sztuki. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, najpierw w pracowni Jana Stanisławskiego, następnie Józefa Mehoffera. Uważany za najbardziej niezwykłą i najwszechstronniejszą osobowość artystyczną w Polsce pierwszej połowy XX wieku. Skandalista, o niekonwencjonalnych poglądach i trybie życia, niedoceniany przez współczesnych. Prawdziwe uznanie zyskał dopiero pośmiertnie. Portrety, które powstawały w celach zarobkowych opatrywał tajemniczymi znakami. Symbolizowały rodzaj używek stosowanych przez artystę tuż przed pracą. Poza tylko niektórymi przypadkami zażycia narkotyku na ogół oznaczają spożycie herbaty czy kawy… Jak to u Witkacego, sugerowały co innego.
Mecenas Wystawy: MB Motors Mercedes-Benz
Plan targów
Lista wystawców:
1. Zachęta Księgarnia Artystyczna
2. Waldemar ANDZELM Wydawnictwo
3. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
4. Wydawnictwo ARKADY
5. MANUSCRIPTUM Dom Emisyjny
6. Grafiteria.pl – stare grafiki, plakaty i akwarele
7. Antiquariat Krak
8. Waldemar ANDZELM COLLECTION
9. Nocny Art Patrol
10. DYSTANS gallery
11. Galeria Van Rij
12. PRIMA PORTA Antiquities
13. Galeria Muzalewska
14. Galeria Dyląg
15. CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki
16. Galeria Berżera
17. Retroavangarda
18. Zbylut Galeria
19. Olsztyńska Galeria Sztuki
20. RYNEK SZTUKI
21. Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny
22. Jagiellońska 1 – Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki
23. Wejman Gallery
24. Savchenko Gallery
25. FRESZ Gallery
26. Galeria Kościelak
27. mia ART GALLERY
28. Galeria Art Office
29. M&M Gold
30. E. Ochociński Numizmaty
31. Bea Guillemot
32. Tlen art gallery Wilanów
33. Galeria Sztuki SPOT \ W.
34. Art of Poland Galeria Sztuki
35. Galeria Arttrakt
36. LIMITED EDITION
37. Galeria Grafiki i Plakatu
38. Gabinet Sztuki
39. Galeria Foksal 17
40. Galeria Sztuki ToTuart
41. Galeria Sztuki ToTuart
42. ARTESSIA Dom Aukcyjny
43. Ad-Arte Adam Chełstowski
44. WALLSPACE GALLERY
45. Galeria Sztuki na Prostej
46. Warszawski Dom Aukcyjny
47. Galeria STALOWA
48. Galeria Olimpus
49. Piekary
50. DNA Galeria Sztuki
51. Mazowiecki Dom Aukcyjny / Teutsch Gallery
52. Galeria STALOWA
53. Artinfo.pl
54. Artinfo.pl
55. Wallspace GALLERY
56. Kolonia Artystyczna
57. Piękna Gallery
58. Brodziak Gallery
59. Biegas Art Gallery
60. Agra Art
61. Galeria Esta
62. Galeria Sztuki 101 Projekt
63. Rempex Sztuka Dawna
63. Rempex Sztuka Współczesna
64. Pracownia Kwadrat