Wolność dla sentientów


27.10.2024 - 27.11.2024

*sentienci – wszystkie istoty zdolne do odczuwania.

Wycofać się z centrum to zaakceptować fakt, że nasza perspektywa nie jest jedyna.
To zrozumieć, że zamieszkujemy świat wraz z wieloma innymi istotami czującymi. Istotami, które, pomimo różnic, tak jak my – pragną żyć w spokoju i uniknąć cierpienia.
Według raportu „Our World In Data”, zawierającego sprawdzone dane liczbowe zebrane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, globalnie każdego dnia zabijane jest 900 tys. krów, 1,4 mln kóz, 1,7 mln owiec, 3,8 mln swin, 11,8 mln kaczek, 202 mln kurczaków, setki milionów ryb.
Dodatkowo wiemy, że już tylko 4 procent wszystkich żyjących na świecie zwierząt to zwierzęta dzikie. Pomimo tego, w samej Polsce, co roku z rąk myśliwych ginie ich ponad milion.
Jest też wiele zwierząt, które żyją obok nas, zamieszkują z nami miasta, a których posród siebie nie akceptujemy, które często prześladujemy, nie dostrzegając zupełnie dramatyzmu ich położenia.
W imię wspólnoty ponad podziałami gatunkowymi – my, istoty czujące posród innych istot czujących – nawołujemy do radykalnej zmiany społecznej.
Naszymi narzędziami jest empatia i opór.
W opozycji do przestarzałych narracji odpowiedzialnych za wszelkie nierównosci, skupiamy się na wzajemnych oddziaływaniach, złożonych relacjach, na praktykowaniu uważnosci na inne gatunki, inne istoty, uważnosci, która ma naprawdęnaprawczą moc. Mówienie o etyce w wymiarze ponad gatunkowym, jest dla nas niezwykle ważne. Tak samo jak ważne jest wyrażanie swojej niezgody na krzywdę.
Wolność dla sentientów!


OSOBY ARTYSTYCZNE:

Elwira Sztetner
Artystka wizualna i aktywistka związana z nurtem ekofeminizmu. W swojej twórczości poddaje krytycznej analizie antropocentryczny model świata. Kwestionuje system moralny usprawiedliwiający hodowlę i zabijanie zwierząt. Weganka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie zatrudniona na stanowisku profesory uczelni prowadzi Pracownię Tkaniny Artystycznej na macierzystym Wydziale Malarstwa. W roku akademickim założyła i była opiekunką „Koła Wyzwolenia Zwierząt” na ASP w Warszawie, a obecnie opiekuje się ekofeministycznym kołem naukowym „Ponad podziałami”.

Michalina W. Klasik
Artywistka, pracująca z różnymi mediami, takimi jak rysunek, fotografia i instalacja. Jej działania mają często charakter performatywny. W swojej praktyce kieruje się ideą dekolonizacji przyrody z akcentem położonym na prawa zwierząt. Od 2017 roku zajmuje się projektem „Sekretny aktywizm”, skupionym na małych aktach obywatelskiego nieposłuszenństwa, na gestach i słowach wyrażających niezgodę na krzywdę. Wierzy w możliwości  stworzenia nowych, dobrych opowiesści o świecie, we współpracę i porozumienie – również ponad gatunkami.

Płocka Galeria Sztuki
24 364 60 40,<BR>24 364 60 41

ul. Sienkiewicza 36

09-402 Płock

27.10.2024 - 27.11.2024

wernisaż

27.10.2024

18:00