Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz zaprasza na wystawę linorytów inspirowanych wędrówkami po Stanach Zjednoczonych. Profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych opowie o historii powstawania najnowszych prac w trakcie wernisażu – już 9 kwietnia w salonie Goldenmark w Warszawie.
Jak wskazuje artysta, prace przygotowane z myślą o wystawie łączy wspólny mianownik – są kadrami nieustannie zmieniającego się świata:
– Moja najnowsza wystawa, przewrotnie zatytułowana We’re All Living In America, to kolejne – może już ostatnie – spojrzenie wstecz na Amerykę, w której mieszkałem, i na miejsca, które odwiedziłem podczas moich wędrówek – mówi Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz. – To stale zmieniający się świat, zatrzymany na wykonanych przeze mnie fotografiach przeniesionych na płaszczyznę matrycy i utrwalonych na papierze. Górskie krajobrazy ulegają powolnej erozji, a prowincjonalna architektura poddaje się niszczycielskiej mocy huraganów napędzanych gwałtownymi zmianami klimatu. Miejsce wspomnień stopniowo zajmuje nostalgia.
Arkadiusz Karapuda, kurator wystawy, zauważa, że grafiki artysty są formą tęsknoty za swoistym “rajem utraconym” i prowokują do nostalgicznego spojrzenia wstecz. Mimo odniesień do topografii tzw. Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych, przekaz prac jest uniwersalny:
– Rozpoznawalne elementy krajobrazu i charakterystyczne budowle, obecne na wykonanych przez autora linorytach, to toposy, do których artysta chętnie powraca, zabierając w tę podróż również widza. Pośród tych prac jest także realizacja, która pozornie wymyka się kontekstom amerykańskim, a ponadto staje się punktem odniesienia i kluczem do odczytania pozostałych grafik – mówi Arkadiusz Karapuda. – Mount Sharp przewrotnie przedstawia fragment centralnego wyniesienia w kraterze Gale, położonym nie w Stanach Zjednoczonych, lecz na powierzchni Marsa – planety, która, miejmy nadzieję, jeszcze przez jakiś czas pozostanie wolna od mocarstwowych ambicji, w tym także amerykańskich. Bowiem, cytując jeden z utworów Rammsteina: „We’re All Living in America”.
Kurator wystawy: Arkadiusz Karapuda
Koordynatorka wystawy: Diana Stajszczak
O autorze
Urodzony w 1974 roku w Warszawie. W latach 1996–2001 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, broniąc dyplom w pracowni prof. Mariana Czapli. Od 2001 roku związany zawodowo z Wydziałem Grafiki ASP w Warszawie. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora. W latach 2016–2018 zatrudniony jako Visiting Professor w School of Art, Architecture and Design na Indiana University w Bloomington, USA. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Profesor ASP.
Jest autorem przeszło dwudziestu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz uczestnikiem ponad stu pięćdziesięciu wystaw zbiorowych. W 2024 roku otrzymał wyróżnienie na 20th International Triennial of Graphic Art Frechen w Niemczech. W 2023 roku zdobył Grand Prix na XIII Quadriennale Polskiego Drzeworytu i Linorytu w Olsztynie. W 2018 roku otrzymał Merit Prize na 18th International Print Biennial Exhibit w Tajwanie. W 2015 roku zdobył Grand Prix na 6th Splitgraphic International Graphic Art Biennial w Chorwacji. W roku 2008 zdobył Museums and Collections Services Acquisition Award w konkursie Edmonton Print International w Edmonton w Kanadzie.
Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Uniwersytetu Alberty w Edmonton w Kanadzie, Międzynarodowego Biennale Grafiki Guanlan w Chinach, Narodowego Muzeum Sztuki na Tajwanie oraz Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.
Fotografia u góry: Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz, Augenblick, 2023
Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz, Elm Heights, 2024
Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz, Zabriskie Point 3, 2024
Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz