Wojciech Siudmak. Omnis


17.05.2024 - 30.09.2024

„Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery." – tak brzmi motto Wojciecha Siudmaka.
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wystawę prac znakomitego artysty, Wojciecha Siudmaka, który specjalnie dla publiczności w Polsce udostępnia kolekcję ze swej paryskiej pracowni. Kolekcja obejmuje blisko  60 dzieł, w tym unikatowe rzeźby.
Sztuką Siudmaka fascynowali się wielcy twórcy kina, m.in. David Lynch i Federico Fellini, a obecnie George Lucas i Denis Villeneuve – reżyser nagrodzonej Oskarami „Diuny". Niezwykły świat z płócien artysty zainspirował go do stworzenia nowej ekranizacji powieści. Pierwsza retrospektywna wystawa odbyła się w 1989 roku w Musée d'art moderne w Paryżu, a jedna z kolejnych – na Wieży Eiffla. Również z okazji rozpoczęcia nowego milenium prace artysty były wyświetlane na świątyni Ramzesa III w Luksorze. 
Teraz mamy możliwość oglądania oryginalnych dzieł: obrazów, rysunków i rzeźb w Polsce w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Wystawa zatytułowana OMNIS otwiera widza na wszystkie strefy twórczości – malarstwo, rysunek i rzeźbę oraz umożliwia szerokiemu gronu odbiorców udział w surrealistycznej wyobraźni artysty. Jego wizje fascynują i wpływają na wrażliwość milionów fanów fantasy na całym świecie. Bezpośredni kontakt z twórczością Siudmaka, która odnosi się do fantazji, a mimo to skłania do refleksji nad realnym losem naszej planety. Pełna symboliki wystawa OMNIS to jedno z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce.
 


Wojciech Siudmak, artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się 10 października 1942r. w Wieluniu. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Siudmak jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego i science fiction. Realizm fantastyczny łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie, który reprezentowany jest przez S. Dalego i R. Magritte’a. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne.  W 1975 r. Siudmak wraz grupą innych artystów, pisarzy i naukowców związanych z kilkoma wielkimi francuskimi wydawnictwami, stworzyli oryginalny nurt science - fiction i fantastyki, który promieniował na pozostałe kraje europejskie.  Paryska grupa zainicjowała nową tendencję w sztuce, która szybko znalazła szeregi pasjonatów i naśladowców w całej Europie, stanowiąc przeciwwagę do sztuki konceptualnej.

Ponadczasowa i głęboko indywidualna sztuka Siudmaka, daleka od teoretyzowania i mody, urzeka renesansową perfekcją i wirtuozerią oraz wykraczająca poza normy wyobraźnią, fascynując bogactwem intelektualnym. Dziś uważany jest za klasyka sztuki science-fiction. Chętnie cytuje słowa francuskiego filozofa Gustave Thibo: „Być na fali, być trendy, to ambicja, spadającego martwego liścia”.

Świat artysty jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi w nim jego dewiza:
„Tylko marzenie może przekroczyć wszelkie bariery”.

Wiele słynnych osobistości wyraziło podziw dla twórczości artysty: Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, George Lucas, Paul Guth, John Harrison, Jacques Goimard, Jean Claude Dunyach, Paul Guth, Francis Lai, Tadeusz Malinski, Guy Beart, Kim Stanley Robinson oraz Denis Villeneuve reżyser obsypanego Oskarami filmu « Diuna ».

„Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.”
Federico Fellini

„Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu wraz z nim, marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny z nieskończonością SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.”
Jean-Jacques Annaud

„Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.”
George Lucas

Jego dzieła są rozpowszechniane na całym świecie i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami graficznymi prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek, największych kolekcji science-fiction we Francji, Niemczech i Ameryce. W Polsce znany jest rzeszom czytelników czasopisma Fantastyka a od 2004 miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka, bowiem bibliofilskim wydaniom dziel tych autorów, towarzyszą jego oryginalne rysunki.  Artysta jest często porównywany z Salvadorem Dali. Jest to pozorne podobieństwo bowiem u obu twórców odnajdujemy fascynacje tym samym źródłem inspiracji: sztuką renesansu oraz baroku. Podziwia: Berniniego, Tiepolo, Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimboldo, Michała Anioła, oraz malarzy XIX wieku: Dominique Ingresa, Williama Blake'a, Arnolda Bocklina i surrealistów.

Wojciech Siudmak uważa się za kontynuatora i spadkobiercę tradycji wielkiej sztuki fantastycznej. Inspiruje go wszechświat i pytania jakie nam stawia. Fascynują go prace fizyków i astrofizyków; uważa ich za awangardę naszych czasów, nie tylko naukową, ale i w pewnym sensie artystyczną, bowiem dają nam nam nowe spojrzenie na wszechświat oraz dostarczają niezwykłych przeżyć estetycznych. Artysta poszukuje piękna uniwersalnego opartego na wzorcach matematycznych. Nie szuka „ładności”, lecz śladem starożytnych Greków intuicyjnie odczytuje je w matematycznych regułach harmonii kosmicznej.

W Polsce 
W 1988 roku rozpoczęła się seria wystaw retrospektywnych artysty w muzeach w pięciu miast: Łódź, Wieluń, Zielona, Góra, Legnica i Muzeum Narodowym w Warszawie. Następnie w 2003-2004, muzea ośmiu miast polskich zaprezentowały nową serie wystaw retrospektywnych prac artysty: Szczecin, Kielce, Wrocław, Łódź, Toruń, Katowice, Wieluń, Warszawa. Od 2021r. trwa kolejny cykl wystaw w kilku polskich miastach, m.inn. w Gliwicach, Gdańsku, Warszawie, Tychach, Częstochowie, Lublinie.

We Francji
We Francji pierwsza wielka wystawa retrospektywna odbyła się w 1989 roku w Palais de Tokyo – Muzeum sztuki nowoczesnej w Paryżu. W 1999 roku.  Szczególnie prestiżowa była oficjalna wystawa na symbolizującej Paryż i Francję wieży Eiffla z okazji rozpoczęcia III Tysiąclecia. Wydarzenie to oraz wystawa w Futuroscope w Poitiers, było częścią cyklu wystaw prezentowanego w muzeach i ośrodki kultury innych francuskich miast, takich jak: Loudun, Aix-les-Bains, Cannes, Sainte-Maxime, Saint-Tropez, Sannois, Grande-Synthe/Dunkierka, Gaillac, Metz, Sainte-Savine, Sèvres, Grenoble, Reims, Luneville, symbolizując wejście w nowe tysiąclecie, tworząc wieź między światem wyobraźni artysty a perspektywą przyszłości.

Za granicą
W latach 2000–2012 artysta wystawiał swoje prace w zagranicznych muzeach i ośrodkach kultury. W lutym 2000 roku odbyła się gigantyczna projekcja dzieł artysty na fasadzie świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie.

Wyróżnienia
Wojciech Siudmak jest honorowym obywatelem miasta Wieluń w Polsce oraz miast Ozoir-la-Ferrière i Saint-Thibault-des-Vignes we Francji. Artysta został wielokrotnie nagradzany, wyróżniony i odznaczony medalami. Między innymi: 26.03.1999r. Krzyżnem Oficerskim Orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, 08.06.2013r. Wielkim Złotym Medalem Akademii Art-Sciences-Lettres w Paryżu ( Grande Médaille d'Or avec Plaquette d'Honneur), 22.10.2014r. oraz Statuetką Złotego Hipolita, a w 2015r. złotą statuetka „Oxygenusa”w Poznaniu. W roku 2006 została utworzona we Francji Nagroda Grafiki im.Wojtka Siudmaka

Światowy Projekt Pokoju „Wieczna Miłość”, to unikalny gest pojednania i tolerancji skierowany do świata. Nigdy dotąd dążenie do pokoju nie było rozważane z takiego punktu widzenia, nigdy też nie przybrało takiej formy i nie miało tak głębokiego uzasadnienia. Realizacja Projektu Pokoju pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds UNESCO, rzeźba „Wieczna Miłość” oraz całe przedsięwzięcie wplata się intymnie w twórczość artysty i ma charakter szczególnej misji dla artysty, który urodził się w mieście gdzie wstrząsającym ludobójstwem, rozpoczął się koszmar II wojny światowej.  Wieluń był pierwszym świadkiem i ofiarą zbrodni rozpoczynającej II Wojnę Światową, największej tragedii w dziejach ludzkości. Jest to głęboko humanistyczne zobowiązanie wobec ludzi skrzywdzonych wojną i nadal cierpiących z jej powodu. Misja Światowego Projektu Pokoju jest przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju, opartej o wysokie walory intelektualne, artystyczne i naukowe. Projekt wychodzi do świata z uniwersalnym i pozytywnym przesłaniem pokoju, niosąc idee harmonii, porozumienia i tolerancji w najpiękniejszej formie: sztuki i intelektu. Poprzez połączenie dziełami sztuki różnych miast świata, przesłanie Światowego Projektu Pokoju, zrodzi dialog kultur III-go millenium. Sztuka jest wyjątkowym orężem w walce o pokój.

Z jego inicjatywy powstała w 2002r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym roku stworzył « Światowy Projekt Pokoju », którego symbolem jest monument « Wieczna Miłość ». Rzeźba, z brązu o wys. 4.5 m., została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013r. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki  może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie.
W 2012r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju « Wieczna Miłość ». Pierwsza Gala Pokoju i ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach 1.09.2013. Laureatem został polski kompozytor Wojciech Kilar. Druga Nagroda została wręczona 3.10.2014r. w Pałacu Monaco, rezydencji Ambasadorów Polski w Paryżu, Janowi Tombinskiemu, Ambasadorowi Unii Europejskiej w Watykanie za wieloletnie starania o utrwalenie pokoju. Trzecia Nagroda zostala przyznana 3.10.2015 na UAM w Poznaniu, znanemu filozofowi francuskiemu Prof. Remi Brague. W Filharmonii Szczecin 3.10.2016, odbyła się, ceremonia  wręczenia czwartej Nagrody Pokoju filozofowi George Weigel. Po zakończeniu epidemii Covid 19 wszczęto prace nad przygotowaniem kolejnej edycji nagrody.
Twórca zwraca uwagę na stale niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” - jest symbolem piękna, pokoju i harmonii. 

Obecnie artysta kończy rozpoczętą w 2004 r. monumentalną prace nad cyklem Diuna, Franka Herberta oraz całością dziel Philipa K. Dicka realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków. To bibliofilskie wydanie składa się z ponad 24 tomów każdego autora. W 2014r. Wydano dwa tomy dzieł Cervantesa -”Don Kichot”, z oryginalnymi rysunkami artysty. Od 2009r. Siudmak pracował nad cyklem obrazów, rysunków i rzeźb poświęconym « Nokturnom » Chopina. W 2015r. został wydany przez wydawnictwo „Rebis”, siódmy z kolei album poświęcony jego twórczości. Wśród jego przyjaciół jest wielu artystów jak światowej sławy kompozytor, Francis Lai, który stworzył poemat symfoniczny «Amour Eternel» specjalnie dla Światowego Projektu Pokoju oraz wielu naukowców, jak słynny biochemik Tadeusz Maliński i inni. Na 2024 rok planowana jest premiera filmu dokumentalnego poświęconego życiu i twórczości Wojciecha Siudmaka, oraz biografia artysty.
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
(034) 324 55 81

Al. NMP 64

42-200 Częstochowa

17.05.2024 - 30.09.2024

wernisaż

16.05.2024

00:00

Patronat medialny