Tegoroczny sezon wystawienniczy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy rozpoczyna od ekspozycji na której będzie można zobaczyć niezwykle ciekawą i nieznaną pracę Witolda Wojtkiewicza zatytułowaną „Emocja”.
Witold Wojtkiewicz to polski malarz, rysownik i grafik działający przede wszystkim w Warszawie i Krakowie na początku XX wieku. Należał on do twórców Młodej Polski reprezentując nurt symbolizmu i wczesnego ekspresjonizmu. Przez część znawców uznawany jest również za prekursora surrealizmu. Był absolwentem warszawskiej Szkoły Rysunkowej, gdzie kształcił się u Adama Bodowskiego i Jana Kauzika oraz Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego.
Prezentowana na wystawie praca powstała w Paryżu, podczas krótkiego pobytu Wojtkiewicza w tym mieście. Obraz ten wystawiony był na wystawie zorganizowanej w dniach 23 maja – 5 czerwca 1907 roku w Galerii Druet w Paryżu przez Andre Gide, wybitnego francuskiego literata, zachwyconego twórczością Wojtkiewicza. Gide zapoznał się z twórczością Wojtkiewicza podczas wystawy, która miała miejsce w Berlinie na początku 1907 roku. Wtedy też zachwycony jego twórczością postanowił zorganizować Wojtkiewiczowi specjalną wystawę w stolicy Francji.
Po wystawie (w katalogu, której obraz ten figuruje pod poz. nr 8) obraz ten prawdopodobnie został sprzedany i ślad po nim zaginął. Odnaleziony został dopiero w 2008 roku w Niemczech. Wystawa w Dobrzycy jest pierwsza publiczną prezentacją tego dzieła po jego odnalezieniu. Praca znajduje się zbiorach prywatnych. Badania rentgenowskie wykazały, że skrywa ona jeszcze jedna tajemnicę – pod warstwą malarska znajduje się portret mężczyzny. Obraz ten oraz wiele interesujących faktów związanych z jego odkrywaniem zostaną szczegółowo omówione podczas wernisażu wystawy przez właściciela tego dzieła oraz konserwatora i historyka sztuki dr. Pawła Napierałę.