Profil Muzeum Sztuki w Łodzi na Facebooku, godz. 20:00
16 maja będzie można zwiedzać Muzeum Sztuki w Łodzi na dwa, odmienne sposoby.
Noc Muzeów od zawsze jest wyjątkowym czasem, kiedy przestrzenie ms otwierają się w nietypowych dla instytucji godzinach, a odwiedzający wartkim potokiem napływają, by obcować ze sztuką awangardową. W tym roku wszystko dzieje się inaczej niż planowaliśmy, więc i Noc Muzeów będzie szczególna - postanowiliśmy świętować ją online. Mamy jednak nadzieję, że „przyjdziecie” tłumnie jak zawsze.
Po pierwsze, zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Atlas Nowoczesności", które będzie trasmitowane live na portalu Facebook o godzinie 21.00. Agnieszka Sej-Wojciechowska z Działu Edukacji ms opowie zwiedzającym o pracach prezentowanych na "Atlasie Nowoczesności", wybierając je tak, by nie tylko przedstawić w atrakcyjny sposób dzieła z naszej kolekcji, ale też po to, by pokazać, jak można przy ich pomocy diagnozować aktualną pandemiczną sytuację.
Po drugie, zapraszamy na wirtualny spacer po Sali Neoplastycznej. Będzie to oficjalna premiera tego projektu. Wstęgę przecinamy na naszym Facebooku o g. 20.00. Długo czekaliśmy na odwieszenie działalności muzeów, a czekając, nie próżnowaliśmy. Efektem naszej współpracy z firmą Plastic jest strona neoplasticroom.pl, która pozwala na wirtualne zwiedzanie Sali Neoplastycznej, czyli historycznej części wystawy stałej "Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta". Sala została stworzona przez Władysława Strzemińskiego w 1948 roku na zaproszenie Mariana Minicha, ówczesnego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, by prezentować dzieła twórców awangardowych. Obecnie jej wirtualną przestrzeń wypełnią dzieła twórczyń i twórców, takich jak Sophie Taueber-Arp, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Vilmos Huszar czy Georges Vantogerloo.
Dwa spacery w jedną noc. #nicniezatrzymaideisztuki
Tekst: Materiały prasowe
Fot. P. Tomczyk