Galeria Aspekty zaprasza na wyjątkową wystawę, będącą odpowiedzią na rosnące w ostatnim czasie zainteresowanie sztuką kobiet oraz tkaniną artystyczną. Coraz większy fokus na sztukę tekstylną, widoczny w światowych tendencjach, sprawia, że chętniej sięgamy po nasze rodzime tradycje oraz i uważniej przyglądamy się artystom współtworzącym zapoczątkowany w latach 60. XX wieku nurt Polskiej Szkoły Tkaniny.
Zaprezentujemy Państwu twórczość artystek, których działalność miała niebagatelny wpływ na uszlachetnienie tkaniny i podniesienie jej do rangi sztuki współczesnej. Dzięki działalności każdej z nich, tkanina artystyczna stała się nośnikiem nowatorskich rozwiązań i wpisała się w szeroki wybór współczesnych form artystycznej wypowiedzi.
Wybranym artystkom-klasyczkom sztuki tekstylnej, wśród których znalazły się nagrodzone na Biennale Tkaniny w Lozannie twórczynie, towarzyszą dwie młodsze artystki. Ten międzypokoleniowy dialog potwierdza, że tradycje tkackie są wciąż żywe i ponadczasowe.
Artystki łączy fascynacja tkaniną i możliwościami, jakie daje to medium. Jednocześnie każda z nich wypracowała indywidualny, charakterystyczny sposób wypowiedzi, stale poszukując nowych rozwiązań i interpretacji. Mnogość faktur, kolorów i splotów, hafty, kontrasty naturalnych materiałów z tworzywem sztucznym, monumentalne formaty, miniatury – wszystko to pokazuje, jak nieskończone rozwiązania i możliwości daje tkanina. Innowacyjne myślenie, wykraczające poza klasyczne malarstwo na płótnie, zapoczątkowane przez twórczynie w latach 60., stale inspiruje i wzbogaca kolejne pokolenia artystów i artystek.
Uczestniczki:
Jolanta Owidzka
Delfina Krasicka
Kazimiera Frymark-Błaszczyk
Emilia Bohdziewicz-Winiarska
Ewa Latkowska-Żychska
Krystyna Dyrda-Kortyka
Krystyna Wojtyna-Drouet
Anna Michniewicz
Joanna Lohn-Zając
Marta Pokojowczyk
Anna Hlebowicz
Fotografia u góry: Emilia Bohdziewicz-Winiarska, numer 57 z 256 możliwych kombinacji znaku składającego się z ośmiu elementów, 1990