Wiatr od morza. W sto lat później


01.02.2020 - 13.02.2020

 Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku powstała wyjątkowa kolekcja obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego zebranymi w książce Wiatr od morza. Założeniem Muzeum Narodowego w Gdańsku zamawiającego te prace było pokazanie ich na wyjątkowej wystawie. Obrazy zostały ponadto wykorzystane jako ilustracje w specjalnym wydaniu książki Żeromskiego przygotowanym przez współorganizatora projektu – Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im.  Josepha-Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Książka, która pełni funkcję literackiego katalogu wspomnianej wystawy, została wybrana przez pomysłodawców projektu nieprzypadkowo. Wiatr od morza, wydany został po raz pierwszy w Warszawie w 1922 roku i natychmiast stał się – mówiąc dzisiejszym językiem – bestsellerem. Stefan Żeromski, zafascynowany polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią, spędził na Pomorzu sporo czasu, angażując się w działalność propolską. Pomysłodawcom projektu te okoliczności wydały się wyjątkowo interesującym nawiązaniem do jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości. 

Do projektu zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani twórcy, jak i młodzi artyści, dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

Twórcom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń. 

Premiera wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później” odbyła się jesienią 2018 roku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.  Następnie wystawa gościła w Słupsku, Wejherowie, Malborku, Kartuzach oraz w Bytowie. 

Kolejną edycję wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później” organizatorzy projektu przygotowali w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku, gdzie będzie można ją zwiedzać od 1 do 13 lutego 20120 roku. 

Zarówno termin, jak i miejsce nie są przypadkowe. Dla Pomorzan data 10 lutego 1920 roku to jedna z najważniejszych dat w historii. Organizatorom szczególnie zależało na tym, by wystawa trafiła do Pucka w przededniu rocznicy i wpisała się w obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.


Kurator: Wojciech Zmorzyński, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku, Przystań Jachtowa
58 673 25 05

aleja Lipowa 3

84-240 Reda

01.02.2020 - 13.02.2020