4 Design Days, jedno z najważniejsze wydarzenie w polskiej branży designu i architektury, już wkrótce zyska nowy wymiar dzięki wyjątkowej inicjatywie – WELL ART. W ramach debiutującego w tym roku projektu część katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego zamieni się w galerię sztuki, której towarzyszyć będą panele dyskusyjne o tematyce łączącej sztukę z biznesem. Partnerami przedsięwzięcia zostali m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ASP w Krakowie i w Katowicach oraz liczne galerie z całego kraju.
Nowe wydarzenie WELL ART x 4 Design Days to doskonała okazja, żeby równolegle obcować ze sztuką, jak i skupionym wokół sztuki biznesem. Podczas 4 Design Days, w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, pojawią się dzieła sztuki dostarczone przez renomowane galerie i instytucje sztuki w Polsce. Eksponowane prace będą dostępne do zakupu, umożliwiając entuzjastom sztuki inwestycję w wyjątkowe dzieła. W projekt zaangażowało się kilkunastu partnerów z m.in. z Warszawy, Krakowa i Katowic.
Prace w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni pokażą: ARX Galeria, ASP Katowice, ASP Kraków, Artinfo.pl, Galeria Art Rytel, Galeria Esta, Galeria Sętowski Gawron, Galeria Szara, Krupa Gallery, Politechnika Śląska, XANADU Galeria i Dom Aukcyjny, Zieta Studio. Wśród prezentowanych prac znajdą się zarówno te młodych twórców, jak i artystów z ogromnym doświadczeniem, po ikony polskiej sztuki. Będzie można zobaczyć m.in. prace: Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Barana, Natalii Bażowskiej, Bogny Burskiej, Agaty Czeremuszkin-Chrut, Ewy Goral, Tomasza Górnickiego, Wojciecha Ejsmondta, Tadeusza Kantora, Jana Kowala, Anny Skrzypek, Leona Tarasewicza, Ryszarda Winiarskiego, Ewy Zawadzkiej, Agaty Żychlińskiej.
WELL ART to jednak nie tylko wystawa, lecz także miejsce spotkań, rozmów i inspiracji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg paneli dyskusyjnych, które zintegrują się z agendą 4 Design Days. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać z praktykami, ekspertami i artystami na tematy takie, jak: inwestowanie w młodą sztukę, relacja między sztuką a biznesem, prognozy dla rynku sztuki w 2024 roku czy rola kobiet w świecie sztuki. Nie zabraknie tematu fascynującej dzisiaj, a jednocześnie spędzającej sen z oczu twórców, sztucznej inteligencji.
Wśród prelegentów pojawią się m.in. Joanna Piotrowska, art advisor, Art Everywhere, Joanna Rzepka, właścicielka Galerii Szarej, Jacek Stapowicz, właściciel Galerii Esta, Joanna Polus, art advisor, Your Art Maison, Rafał Kamecki, współzałożyciel, prezes Artinfo.pl, Anna Niemczycka-Gottfried, redaktor naczelna portalu Rynek i Sztuka, Anna Bera, artystka, rzeźbiarka, projektantka, Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki, właścicielka Galerii Xanadu, Małgorzata Szczepańska, redaktorka naczelna, dyrektorka kreatywna „ELLE Decoration” Polska, Mateusz Baumiller, architekt, kolekcjoner, Tytus Brzozowski, architekt, akwarelista, twórca murali, Natalia Pielak, współzałożycielka agencji Mad Illustrators.
– Cztery dni, jedno miasto, niezliczone inspiracje – Projekt WELL ART po raz pierwszy otworzy uczestnikom 4 Design Days drzwi do fascynującego świata, w którym sztuka współczesna i biznes harmonijnie ze sobą współgrają. W co inwestować i ile kosztuje kolekcjonerski design? Jak biznes może wpływać na rozwój sztuki? Które nazwiska rozpalają głowy koneserów i właścicieli galerii? Między innymi o tym będziemy dyskutować już niebawem w Katowicach – zapowiada Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days.
– WELL ART x 4 Design Days to niepowtarzalna okazja, żeby zanurzyć się w świecie sztuki, nawiązać dialog z jej twórcami i zyskać wgląd w aktualne trendy na rynku. To szansa na zobaczenie w jednym miejscu i czasie najlepszych propozycji znanych polskich galerii sztuki, poznania rynku sztuki, a być może również inwestycji. Dzięki obecności ekspertów z renomowanych galerii sztuki będzie można otwarcie porozmawiać o biznesowym aspekcie i preferencjach estetycznych – dodaje Aleksandra Nagel, redaktorka naczelna portalu Well.pl, który patronuje wydarzeniu Well Art.
WELL ART x 4 Design Days
25 - 26 stycznia, dni branżowe
Wejście do strefy WELL.ART jest możliwe po zarejestrowaniu się na wydarzenie 4 Design Days: REJESTRACJA>>
27 - 28 stycznia, dni otwarte kup bilet>>
Program WELL ART x 4 Design Days:
PIĄTEK, 26.01.2024
26 stycznia 2024 | godz. 10.45-11.30 | Inwestowanie w młodą sztukę
Zakres tematyczny:
Od czego zacząć, na co się przygotować, czy potrzebne jest doradztwo ekspertów, szanse i możliwości kontra pułapki i zagrożenia. „Efekt śmierci”, czyli dlaczego rynek sztuki lubi czekać na koniec. Hipoteza Trzech Gracji i jak grać w młodą sztukę? Rynek Sztuki 2024
26 stycznia 2024 | godz. 12.00-12.45 | Sztuka i (kontra) biznes
Zakres tematyczny:
Niebezpieczeństwa, kontrowersje, polemiki dotyczące tego, jak biznes może wpływać na rozwój sztuki. Przykładem może być współpraca Fundacji Omeny Mensah z Pałacem w Wilanowie, gdzie obie strony mają ogromne korzyści ze współpracy czy Fundacja Piotra Krupy. Z drugiej strony wiele instytucji nie jest otwartych na prywatne finansowanie, twierdząc, że sztuka powinna być niezależna od przedstawicieli biznesu, że prywatne pieniądze zaburzają i psują rynek.
26 stycznia 2024 | godz. 13.30-14.15 | Collectible design. Na skrzyżowaniu designu i sztuki
Zakres tematyczny:
Wzornictwo wkroczyło na ścieżkę rynku sztuki stosunkowo niedawno, ale moda na zbieranie „przedmiotów” szybko
rozlała się po świecie. Jak tworzyć kolekcjonerskie projekty, jak głęboki jest ten rynek w Polsce i na świecie? Nazwiska, które rozpalają głowy koneserów i właścicieli galerii? W co inwestować i ile kosztuje kolekcjonerski design?
26 stycznia 2024 | godz. 15.00-15.45 | Czy da się mieszkać ze sztuką współczesną?
Zakres tematyczny:
Rozmowa o kolekcjonowaniu sztuki współczesnej oraz jej eksponowaniu w przestrzeniach prywatnych i zawodowych.
SOBOTA, 27.01.2024
27 stycznia 2024 | godz. 11.30-12.15 | Sztuka jest kobietą, ale rynek sztuki już nie
Zakres tematyczny:
Rola kobiet inwestorek na polskim rynku sztuki. Fenomen Grażyny Kulczyk, Anny Starak, Omeny Mensah. Dlaczego tak mało jest kobiet – kolekcjonerek na tym rynku i czy to się zmienia w momencie, w którym kobiety zaczynają mieć własne biznesy i duże pieniądze?
27 stycznia 2024 | godz. 12.30-13.15 | Sztuka w przestrzeni publicznej
Zakres tematyczny:
Murale, instalacje, rzeźby ogrodowe itp. – rozmowa o tym, jak miasta otwierają się na ten rodzaj ekspozycji, czego się obawiają, jak chronią dzieła sztuki itp.
27 stycznia 2024 | godz. 13.30-14.15 | Czy sztuczna inteligencja może zastąpić Leonarda da Vinci?
Zakres tematyczny:
Jak instytucje sztuki, galerie, kolekcjonerzy przygotowują się na rewolucję związaną ze sztuczną inteligencję, czy artyści czują zagrożenie ze strony AI, a może chcą tworzyć swoje dzieła przy jej wykorzystaniu? Czy w przyszłości będziemy kupować (jeśli już nie kupujemy!) dzieła tworzone przez AI?
27 stycznia 2024 | godz. 14.45-15.15 | Ta nudna sztuka, czyli dlaczego tylko Matejko wielkim malarzem był?
Zakres tematyczny:
O problemach edukacji i uwrażliwiania na sztukę od najmłodszych lat, braku odpowiedniego programu, zajęć dodatkowych, kiczu mainstreamu i stereotypach, braku nauki sztuki współczesnej.