Warsaw>Kin<Berlin


28.09.2023 - 28.10.2023

Projekt Warsaw>Kin<Berlin, którego kuratorkami są Elisabeth Sonneck (super bien! Berlin) i Katie Zazenski (STROBOSKOP, Warszawa), obejmuje dwanaście przestrzeni projektowych z Berlina i Warszawy.

Zależy nam na podkreśleniu kluczowej roli niezależnych przestrzeni w eksperymentowaniu i rozwoju środowisk artystycznych, ich znaczeniu w ekosystemach sztuki współczesnej, ale też pokazaniu wyjątkowych mozliwości w jakie te społeczności są, i mogą być, połączone.

Po raz pierwszy Warsaw>Kin<Berlin zaprezentowałyśmy w Pavillon am Milchhof w Berlinie w kwietniu tego roku. Jego podstawowym założeniem było wybranie dwóch artystów z każdego artist run space’u, przy czym musiał być to ktoś, z kim wcześniej się współpracowało. W niektórych przypadkach wybierano kolektywy artystyczne, co zwiększało ogólną liczbę twórców, w innych – przestrzeń reprezentowana była przez jedną pracę zbiorową, co obniżyło oczekiwaną liczbę wszystkich dzieł. Ostatecznie 30 artystów pokazało 23 prace, które zostały wybrane tak, aby pokazać jak najszersze pole aktualnych konfrontacji, koncepcji, mediów i realizacji artystycznych. W przypadku wystawy w Warszawie zastosowałyśmy tę samą procedurę, ale dokonałyśmy zupełnie nowej selekcji, aby dostosować się do przestrzeni Galerii Promocyjnej. Ta iteracja obejmuje 32 prace 39 artystów, pisarzy i innych twórców.

Dzięki współpracy zdefiniowałyśmy słowo “kin” (ang. pokrewieństwo, krewni) jako relację, która nie wywodzi się z przeszłości, ale wskazuje raczej na przyszłość. Interesuje nas potencjał, który mamy jako “krewne”, przestawicielki niezależnych/projektowych scen dwóch stolic, sąsiadujących krajów, mających odmienne korzenie i biografie. I zgodnie z oczekiwaniami odzwierciedla to charakter i aktywność naszych niezależnych inicjatyw. To właśnie “kin” pozwala odkryć te subtelne i zaskakujące różnice, ujawniając jednocześnie ich krytyczne powiązania. Pragniemy wzmacniać nasze relacje i punkty styku, a także poszerzać sieci i inspiracje poprzez tę międzynarodową, interdyscyplinarną kooperację.

Elisabeth Sonneck, Katie Zazenski - kuratorki wystawy

Przestrzenie uczestniczące wystawie: Die Möglichkeit einer Insel, die raum, Fundacja Ziemniaki i, JIL, Kurt-Kurt, Lele Art Space studios, obcy, Przyszła Niedoszła, ROSALUX, STROBOSKOP, super bien! Berlin, Zwitschermaschine.

Artyści uczestniczący w wystawie: Ellinor Aurora Aasgaard & Zayne Armstrong, Anna Bochkova, Jonas Brinker, Monika Czyżyk / Neil Luck / Mateusz Ścibor, Tiny Domingos, Monika Dorniak, Bastian Gehbauer, Ulrich Grüter, Kexin Hao, Rafael Ibarra, Krysia Jędrzejewska-Szmek, Anna Maria Karczmarska, Piotr Bury Łakomy, Mikołaj Małek, Mrozia11, Elizabeth Ravn, Anna Rutkowska, Tomasz Saciłowski, selection from the Potato Library, Heidi Sill, Elisabeth Sonneck, Olga Truszkowska, Evgenija Wassilew.

Wystawa jest częścią programu FRINGE Warszawa >>

Zdjęcia: Pierwsza odsłona projektu Warsaw>Kin<Berlin w Milchhof Pavillion w Berlinie, maj 2023 r.

Galeria Promocyjna
22 831 99 31

Rynek Starego Miasta 2

00-272 Warszawa

28.09.2023 - 28.10.2023

wernisaż

28.09.2023

19:00