Wspaniałe posiadłości Radziwiłłów przez stulecia wyposażane były przez kolejnych właścicieli pięknymi przedmiotami - obrazami, meblami, wyrobami rzemiosła artystycznego, czy okazałymi zbiorami bibliotecznymi. W radziwiłłowskich pałacach i zamkach skupiało się kosmopolityczne życie kulturalne i towarzyskie, a wysublimowane kolekcje dzieł sztuki podkreślały rangę, tożsamość i prestiż rodu. Z każdym nowym pokoleniem, powiększały się skrupulatnie gromadzone latami pamiątki rodzinne.
Zawirowania wojenne i kolejne katastrofy dziejowe położyły kres potędze rodu, burząc ustalony od wieków porządek. Ograbione i zniszczone rezydencje, odarte z domowego ciepła i wielopokoleniowej historii, pozostają dziś jedynie wspomnieniem minionych epok. Tylko nieliczne z nich przetrwały i dziś jako muzea popularyzują wiedzę na temat jednego z potężniejszych rodów magnackich Rzeczypospolitej.
Poprzez zgromadzone na wystawie przedmioty opowiadamy wielopokoleniową historię jednego z najznakomitszych rodów Rzeczypospolitej– rodziny Radziwiłłów.
Dzięki uprzejmości Pana Macieja Radziwiłła i Fundacji Trzy Trąby udało się pokazać w nieborowskim pałacu najcenniejsze przedmioty pochodzące z dawnych siedzib radziwiłłowskich, położonych na terenach dzisiejszej Białorusi, Litwy, Ukrainy oraz Polski i Niemiec. Z kolei kolekcjonerska pasja Pana Andrzeja Wasilewskiego i Sylwestra Rudnika umożliwiła zaprezentowanie po raz pierwszy szerszej publiczności cennego i wyjątkowego zbioru porcelany z Korca i Baranówki, pochodzącego z kolekcji książąt Radziwiłłów z Balic.
Na wystawie po raz pierwszy zostaną zaprezentowane także elementy uzbrojenia oraz XVI - wieczna zbroja pochodzące z zamku nieświeskiego.
Kuratorka wystawy: Monika Antczak Autor