W marcu jak w garncu.


01.03.2021 - 31.03.2021

W marcu minęła pierwsza rocznica pojawienia się epidemii koronawirusa w naszym kraju. Wkroczyliśmy w kolejny rok pandemii pełni lęków i nadziei. Sami nie wiemy czy ten koszmarny sen kiedyś się skończy, czy może skończy się już niedługo. Nasze nastroje mieszają się i bulgoczą w garncu naszej zbiorowej świadomości społecznej, podobnie jak pogoda za oknem - raz ciepło, raz zimno, raz deszcz ze śniegiem, raz słońce. Cóż, miejmy nadzieję, że aura pogodowa wkrótce się poprawi, my przestaniemy ciągle na wszystko narzekać i wraz z coraz jaśniejszym i cieplejszym słońcem zmienimy naszą mentalną karmę na bardziej pożywną. Zaczniemy również dostrzegać jaśniejsze aspekty rzeczywistości. 

„Galeria Rusz" to autorski projekt artystycznego duetu w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje. Projekt jest realizowany od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swojeprace na 3 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Artyści mówią o sobie: "Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny”. Tworząc swoją sztukę artyści czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse'a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.

Aktualnie Galeria działa na 5 bilbordach (2 w Toruniu i 3 w Warszawie). Lokalizacje toruńskie: Szosa Chełmińska / Targowisko Miejskie, Wały Gen. Sikorskiego. Lokalizacje warszawskie co miesiąc się zmieniają.

 

Galeria Rusz
604 967 852

Toruń

01.03.2021 - 31.03.2021