Urszula Ślusarczyk (1968)
Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom w 1994 r.) S typendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000). Organizatorka konferencji i wystaw problemowych m.in. „Natura Natury” (2001, 2003/04).
Autorka ponad 50 wystaw indywidualnych oraz uczestniczka ponad 130 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: Douai, Francja; Salon des Peintres Polonais, Antibes, Francja; Salon des Peintres Polonais, Paryż, Francja; Clearwater, USA; Kunst-OG Filosoficenter Solvognen, Dania; 4 Internationales Kunstsymposium, Kleinbreitenbach, Niemcy; „Terra In-Cognita”, Polscy malarze współcześni, DW (Deutsche Welle), Bonn, Magdeburg, Berlin; „Libro-Arte/Abierto”, Biblioteca de la Facultat de Belles Arts, Barcelona; “Siła Sztuki” (Wystawa dzieł z kolekcji polskiej sztuki współczesnej Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych), Lwowski Pałac Sztuki, Lwów; „Meta Biel” Freies Museum, Berlin; "Simposio e inauguracion de la exposicion Sianoja, Palacio de Albacin, Noja, Hiszpania, “INSTANT processi paralleli”, Apartamento storico del Domenichino – Cappella del Tesoro di San Gennaro nel Duomo.
Od 2015 roku uczestniczyła w Międzynarodowych Plenerach dla Artystów Posługujących się „językiem geometrii” oraz w wystawach poplenerowych, których kuratorką była dr Bożena Kowalska. Doktoryzowała się w 2003 r. na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2008 r. uzyskała habilitację. W 2014 r. otrzymała tytuł profesora sztuk plastycznych.
Aktualnie pracuje jako profesor zwyczajny w Instytucie Sztuk Wizualnych w Uniwersytetecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współpracuje również z Akademią WIT w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią.
Twórczość Urszuli Ślusarczyk usytuowane w nurcie abstrakcji geometrycznej, spaja konsekwentnie stosowany monochromatyzm. Zarówno punkt wyjścia, jak i obszar jej twórczych poszukiwań i ich rozstrzygnięć stanowią natura oraz kultura. Jednak nieustanne próby przekraczania tego, co utylitarne, wymierne i co akcydentalne, sytuują te abstrakcyjne i ciche obrazy niejako poza czasem. Ich wewnętrzna przestrzeń wsłuchuje się w mowę aksjologicznej głębi, i otwiera na wartości i sensy o uniwersalnym charakterze – komunikuje artystka.
Dr Bożena Kowalska o pracach artystki pisała:
„Wciąż przeobrażająca się, a ciągle ta sama w wadze przesłania i pięknie formy, twórczość Urszuli Ślusarczyk należy do wyjątków. W wyciszeniu i skromności, w szlachetnej wytworności, a także szacunku do warsztatu malarskiego pozostaje tradycjonalna, a nawet anachroniczna. Ale w zgiełku współczesnych propozycji artystycznych, prześcigających się w epatowaniu i skandalizowaniu, tak dyskretny, tak cichy głos rozbrzmiewa czasem najdonośniej”.