Kolejnym wydarzeniem w cyklu wystaw „Sytuacja jest doskonała”, którego kuratorem jest Marcin Mierzicki, realizowanego od 2023 roku na zaproszenie Galerii Entropia we Wrocławiu, będzie wystawa Roberta Kuśmirowskiego, który wystąpi w swoim audio wcieleniu jako Udo Volfram. W założeniu będzie to instalacją dźwiękowa skonstruowana m.in. ze zużytych elektro-sprzętów i ich „ostatniego tchnienia” na planecie.
Wystawa jest rozwinięciem nowego autorskiego projektu artysty PHONOmatic STUDIO, który eksploruje warstwy dźwiękowe w różnych, nieoczywistych konfiguracjach.
Studio muzyki generatywnej w swojej nowej wizualno-dźwiękowej odsłonie tym razem zmaterializuje się w Galerii Entropia.
Czy w XXI wieku, wobec rozbicia muzyki elektronicznej na mnóstwo gatunków, podgatunków i subkultur, możliwe jest wyprowadzenie wspólnej teorii estetycznej? Jakie miejsce zajmuje estetyka muzyki elektronicznej w dzisiejszej kulturze?
PHONOmatic STUDIO – przestrzeń inspirowana dawnymi laboratoriami dźwięku, wypełniona instrumentami, urządzeniami do odtwarzania i rejestracji, pozwoli zanurzyć się w różnorodność tego fonicznego świata, od muzyki konkretnej i generatywnej, po elektroakustyczną.
PHONOmatic STUDIO powstało w Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, jest odpowiedzią na oddolne inicjatywy związane z muzyką generatywną, które na Lubelszczyźnie mają szczególne znaczenie. To tutaj, dzięki takim projektom jak „Rogalów Analogowy” OBUH Wojtka Czerna, „Grupa Muzyki Eksperymentalnej” (GME) w CK Lublin, Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (MOM), DDK Węglin czy działalności Kamienicy Cudów, rodzi się wyjątkowa społeczność zatopiona w sonicznymn zasłuchaniu.
Robert Kuśmirowski /ur. 1973 r. w Łodzi/, performer, twórca instalacji, obiektów, fotografii. Absolwent Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia w latach 1998–2003, dyplom z rzeźby). W działaniach artystycznych wykorzystuje różne sposoby ekspresji – instalację, performance, fotografię, rysunek. Główną osią zainteresowań artystycznych Kuśmirowskiego jest przeszłość i rekonstruująca ją pamięć. Często stosuje mistrzowski zabieg imitowania rzeczywistości, zwłaszcza efektów zniszczenia. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.