Galeria Sotto 63 zaprasza na wystawę Tycjana Knuta „Flat out”. Artysta w swojej twórczości inspiruje się geometryczną sztuką abstrakcyjną XX wieku, tworząc subtelne i eleganckie obrazy. Korzysta z ograniczonej, stonowanej palety barw oraz gry światła i cienia, osiągając efekt niemal iluzoryczny.
Artysta buduje kolejne, nakładające się warstwy koloru w sposób przypominający świat organiczny, tworzy obrazy, które oszukują oko, aby dostrzegło nową głębię w i tak już bardzo strukturalnych obiektach. W dziełach wykorzystywane są gradienty, które symulują kierunek światła, aby stworzyć wrażenie wypukłości. Artysta nadaje figurom znajdującym się na obrazach ostre cięcia, które uwypuklają cienie i budują poczucie przestrzeni.
Obrazy Knuta powstają powoli, w sposób naturalny i intuicyjny, artysta z rozmysłem porzuca etap przygotowań, by oddać efekt intuicji, która prowadzi go do osiągnięcia idealnego balansu pomiędzy światłem, kolorem i teksturą. Proces ten jest dla artysty aktem zbliżonym do medytacji. W trakcie tworzenia w pełni oddany jest procesowi, uważnie śledzi każdy jego etap by na bieżąco podejmować decyzje o kolejnym kroku. Maluje aż do momentu osiągnięcia stanu równowagi.
Artysta dąży do tworzenia dzieł kompletnych w swojej formie, dlatego wszystkie prace są oprawiane.
Obrazy Tycjana Knuta wystawiane są w galeriach na całym świecie i znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach, a także zbiorach instytucjonalnych.
TYCJAN KNUT
(ur. w 1985 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Londynie). Ukończył ASP w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Doktorat w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.
Tworzy przede wszystkim subtelne abstrakcje, w których pobrzmiewa echo nurtu geometrycznego, ale też chęć przekroczenia tej tradycji, uwolnienia się od ograniczeń formuły. Knut wykorzystuje delikatne różnice tonalne i subtelne kolory. Jego redukcyjne obrazy mają również cechy wielopoziomowej kompozycji. Kompozycji, ponieważ powstały w wyniku narastania i nakładania się kolorów w czasie, w sposób przypominający świat organiczny. Kieruje się intuicją i wyobraźnią. Znany jest z kopania w archiwach w poszukiwaniu dawno zapomnianych lub nieznanych abstrakcyjnych "mistrzów", ponieważ jego zainteresowania koncentrują się na odkrywaniu sztuki z lat 60. i 70. XX w.
obrazy w kolekcjach: Bank PKO, Centrum Sztuki Współczesnej El
kolekcje prywatne w: Wielkiej Brytanii, USA, Szwajcarii, Dubaju, Monako, Chinach, Polsce, Włoszech, Japonii, Francji, Niemczech, Meksyku.
Wybrane wystawy indywidualne:
2024 Simchowitz, Los Angeles, USA
2023 NO-SPACE, Contemporary Cluster, Rzym, Włochy
2022 Horror Vacui, Numeroventi, Florencja, Włochy
2021 Light Matters, Cadogan Gallery, Londyn, Wielka Brytania
Tycjan Knut, bez tytułu, 2023
Tycjan Knut, bez tytułu, 2023