Trzcinowisko


15.11.2024 - 15.11.2024

Zapraszamy na wystawę Trzcinowisko na podstawie koncepcji Diany Lelonek, organizowaną przez Fundację Witryna!

Trzcinowisko to nowe dzieło w przestrzeni publicznej upamiętniające Kibuc Grochów – niezwykle ważny, ale mało znany punkt na mapie Warszawy, który funkcjonował w okresie międzywojennym na warszawskiej Pradze-Południe i był największym żydowskim gospodarstwem rolnym w tej części Europy Środkowo-Wschodniej. Nie tylko uczono w nim jak uprawiać rolę, ale również działało studio filmowe, w którym powstały pierwsze filmy w jidysz.

Koncepcja Diany Lelonek zakłada stworzenie na terenie byłego kibucu instalacji w formie trzcinowiska będącego niecką retencyjną – rodzajem ogrodu deszczowego. Praca ta z jednej strony odnosi się do historii Kibucu Grochów i trzciny, z której produkowano tam maty budowlane, z drugiej zaś – będzie pełnić praktyczną przyrodniczą funkcję gromadzenia i przechowywania wody deszczowej, stając się użytkiem ekologicznym dla ptaków i owadów. Maty trzcinowe były powszechnie używane w przedwojennym budownictwie i prawdopodobnie są one ostatnią materialną pozostałością po działalności kibucu, znajdującą się nadal w ścianach grochowskich budynków. Instalacja odpowiada również na współczesne wyzwania kryzysu klimatycznego, łącząc tym samym pamięć o lokalnej przeszłości z myśleniem o przyszłości miast i form zamieszkiwania.

„Trzcinowisko” to projekt, który zwyciężył w zamkniętym konkursie artystycznym Upamiętnienie Kibucu Grochów zorganizowanym przez Fundację Witryna w 2023 roku. Do konkursu zaproszono: Oskara Dawickiego, Nicolasa Grospierre’a i Olgę Mokrzycką-Grospierre, Dianę Lelonek, Angelikę Markul, Jakuba Szczęsnego oraz Artura Żmijewskiego.

Kuratorka: Agnieszka Sural

trawnik u zbiegu ulic Rodziewiczówny, Dęblińskiej i Witolińskiej, Gocław

Warszawa

15.11.2024 - 15.11.2024

wernisaż

15.11.2024

14:00