Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zarówno obrazy olejne z lat 2018-2020, jak i dzieła najnowsze – rysunki i obrazy z ostatnich dwóch lat, tworzone w trudnym okresie pandemii. Specjalnie z myślą o przestrzeni płockiej galerii artysta zaprezentuje także instalacje-obiekty z tkanin. Wśród eksponowanych prac będzie można zobaczyć najbardziej znane cykle artysty, obejmujące wielkoformatowe postindustrialne pejzaże olejne na płótnach, przedstawiające między innymi widoki zdegradowanych łódzkich dzielnic: Bałuty, Polesie oraz wnętrza Widzewskiej Manufaktury – nastrojowe i pełne metaforycznych kontekstów i niedopowiedzeń, utrzymane w subtelnych szarościach, beżach i błękitach. Klimatyczne widoki „Wschodnia”, „Północna” czy „Kontenery”, będące zapisem historii i współczesności z podskórnie wyczuwalną obecnością człowieka – mieszkańca starych kamienic, ruder i podwórek. Na wystawie nie zabraknie również prac pokazywanych premierowo. Wśród nich najnowszych z lat 2020–2022, „Camp”, „Obcy”, „Gardening”, „Space” – które wg Krzysztofa Cichonia, krytyka sztuki, „Zmierzają stromo, na złamanie karku i to decyduje, że są to obrazy rzetelne wobec istnienia oraz wobec świata, w jakim i malarz i my jesteśmy zanurzeni”.
Na jeszcze innym biegunie sytuują się takie prace jak „Portret malarza”, realizowane w kameralnym formacie, stylistycznie nasuwające skojarzenia ze sztuką Francisa Bacona, bogatej w deformacje i barokowe kontrasty, czy ekspresyjne szkice węglem i farbami olejnymi na papierze, zmierzające w stronę abstrakcji. To dążenie do eksperymentowania i poszukiwania nowych jakości, tak formalnych jak i treściowych, definiuje postawę twórczą łódzkiego artysty, której efektem jest potrzeba kontaktu z odbiorcą poprzez kolejne prezentacje i autorskie spotkania.
Tomasz Zjawiony – malarz, rysownik, autor instalacji i obiektów, projektant – mieszkający i tworzący w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom w pracowni projektowania wnętrz prof. Roberta Sobańskiego oraz w pracowni działań artystycznych prof. Marka Saka obroniony w 2018 roku) oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka podyplomowo obroniony w 2021 roku). Jest laureatem nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w XXXV Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – „Sztuki Piękne” w 2018 roku, a także finalistą licznych konkursów.
Kurator wystawy: Monika Nowakowska