Tomasz Stando, uznany malarz abstrakcyjny, wypracował własny niefiguratywny język malarskiej wypowiedzi. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Studia ukończył na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP: dyplom w 1980 r. w Pracowni prof. Jana Tarasina.
Wystawa Sub Terra prezentowana w Aptece Sztuki to zbiór najnowszych wielkoformatowych prac, których kompozycja przywołuje klimat sztuki jaskiniowej. Artysta celowo tworzy w półmroku dystansując się od światła dziennego. Rozwija ideę znaku, który – być może jako magiczna formuła zaklęta w kształt wizualny – malowany był przez pierwszych artystów na skalnych ścianach. Czyste barwy na obrazach Tomasza Stando rozświetla inne światło - można powiedzieć, że jego źródłem jest płomień ognia.
Jerzy Prokopiuk w liście do artysty ujął swoje wrażenia w tych słowach:
„...Kiedy przyglądam się twoim obrazom, najpierw mam wrażenie, że patrzę w ogień: nie w poczciwy ogień kominka, lecz w piec alchemika, w którym przebiegają czerwone – rude -płomienie zwierząt – odwiecznych wrogów: kury i lisa – i zapowiadają narodziny "ciężkiej i rubinowej", jak powiada Paracelsus, czerwonej materii Kamienia Mądrości.”
(Fragment listu Jerzego Prokopiuka. Tekst o wystawie „Obrazy" Most Gotycki, Plac Zamkowy, Warszawa 1991)