Pejzaże wiejskie i miejskie, nastrojowe nokturny, wschody i zachody słońca, widoki wodne, aleje parkowe i samotne leśne drogi, stawy z nenufarami i romantyczne plaże, swojskie pola i łąki, ekspresyjne chmury na niebie – to tematy malarstwa Krzysztofa Gocka, który swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 2014 roku i z sukcesami kontynuuje po dziś dzień.
Artysta od dziesięciu lat eksperymentuje z fakturą i kolorem za pomocą farb olejnych i akrylowych na płótnach, płytach i tekturach, w konwencji postimpresjonistycznej. Nie maluje konkretnych miejsc czy zdarzeń – prezentowane widoki to raczej autorskie wizje, będące sumą przemyśleń i wrażeń, przefiltrowanych przez wyobraźnię autora; rodzaj pejzażu symbolicznego, odwołującego się do rodzimych sentymentów, w którym czasami pojawiają się ludzkie postacie, zawsze enigmatyczne i bezosobowe. Artysta bawi się kompozycją, zazwyczaj w małych formatach, pozwalających na większą ekspresję malarskiego gestu, ale wymagających większej syntezy i operowania skrótami perspektywicznymi. Źródeł inspiracji, poza otaczającą autora naturą, szukać należy w historii sztuki: francuskim impresjonizmie oraz w najlepszych tradycjach polskiego malarstwa pejzażowego XIX i XX wieku, zwłaszcza zaś w młodopolskim symbolizmie. Krzysztof Gocek wzbogaca ten dorobek o własne jakości warsztatowe, w obrębie podobnych tematów, zawsze na nowo interpretowanych. To twórczość o uniwersalnym przekazie, estetyczna i dekoracyjna, podszyta nostalgią za przeszłością, a zarazem silnie osadzona we współczesności, dobrze wpisująca się w zabytkowe wnętrza, jako dekoracyjne dopełnienie stylowych mebli, sprzętów i bibelotów, ciekawie korespondująca z innymi dziełami sztuki, zwłaszcza dawnej.
Krzysztof Gocek maluje to, co mu „w duszy gra”, korzystając z osobistych przeżyć, wspomnień i wyobraźni, dlatego jego kameralne pejzaże ujawniają wielką wrażliwość kolorystyczną i kulturę malarską. Kontakt z nimi to wielka estetyczna przyjemność i satysfakcja dla miłośników wartościowej sztuki.
Monika Nowakowska
Krzysztof Gocek – malarz i kolekcjoner, urodził się, mieszka i tworzy w Głownie. Od 2014 roku uprawia malarstwo akrylowe i olejne, zazwyczaj w miniaturowych formatach. Zaliczany do najciekawszych współczesnych polskich pejzażystów. Jego prace znajdują się w ofertach polskich domów aukcyjnych, krajowych i zagranicznych galeriach sztuki, także internetowych, oraz w kolekcjach prywatnych. Należy do Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków, do którego rekomendował go Henryk Płóciennik. Swoje prace pokazywał na wystawach zbiorowych, miał też trzy znaczące ekspozycje indywidualne: w Galerii im. Jana Pawła II przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Andrzejowie (2015), Galerii „Na Piętrze” ZPAP w Łodzi (2016), Galerii Imaginarium w Łódzkim Domu Kultury (2022).