WYBRANI ARTYŚCI ZE ZBIORÓW SZTUKI POCZTY DUDKA – DÜRERA : Banana, Petasz, Cavellini, Groh, Morandi, Christo, Borowik, Mittendorf, Get Stankiewicz, Wi Lee, Bauermeister, Taylor, Börner, Łazkiowski, Fricker, Duch, Ohlmann, Bloch, Bruce, Strada, Shimamoto, Varney, Rachwał, Toth, Rosenberg, Gałązka, Blues, Kuranda, Galantai, Baroni, Kato, Ko De Jonge Shiobara, Maggi, Nielsen, Duszka - Kołcz, Perneczky, Ropiecki, Rehfeldt, Gajewski, Kamperelić, Spiegelman, Nowak, Hadydoń, Summers, Staeck, Deisler, Kwietniewski, Tisma, Kostołowski, Crozier, Marioni, Stake, Philpot, Ojda, Horobin, Cohen, Meyer, Perkins...
Wystawa prezentuje dwóch oryginalnych artystów Marka Bułaja, Andrzeja Dudka - Dürera, dla których przestrzeń znaczka jest formą ekspresji artystycznej, graficznej, fotograficznej, jak i technik mieszanych.
Każdy z autorów przedstawia zestaw oryginalnych projektów oraz limitowanych nakładem znaczków przedstawiających ich oryginalne indywidualne podejście do zagadnienia znaczka.
Elementem wystawy jest pokazanie archiwum artystycznego Andrzeja Dudka - Dürera związanego z ruchem Sztuki Poczty - Mail Artu, od lat 70 tych XX wieku do współczesności. Prezentowanych na ekspozycji przez wielu wybitnych artystów na świecie m in Anna Banana, Paweł Petasz, Cavellini, Klaus Groh , Emilio Morandi , czy Andrzej Dudek – Dürer… Zaprezentowane zostaną oryginalne znaczki artystyczne, koperty , plakaty oraz obiekty.
Przed 24 laty galeria Japtak, z inicjatywy Beaty Eliasik oraz właściciela galerii Jarosława Dudzika, we Wrocławiu zaprezentowała wybrane prace z archiwum Andrzeja Dudka - Dürera, elementem towarzyszącym do wystawy były dwa bloki unikatowych znaczków A5 prezentujących ponad 60 artystów z całego świata.
Nurt Sztuki Poczty wyrósł z niezależnego ruchu artystycznego, łamiącego konwencjonalny układ korelacji artystycznych; artysta- marszand -galeria = muzeum - odbiorca; jego podstawową zasada była komunikacja z drugim twórca, bez pośredników i bez ograniczeń, bez cenzury. Twórca zarazem był kreatorem jak i odbiorca czy kuratorem niezależnych wystaw w przestrzeniach bardzo prywatnych, czy nie konieczne dostosowanych do prezentacji sztuki.
Znaczek, przestrzeń znaczka to jeden z aspektów ruchu SZTUKI POCZTY. W ramach tego zjawiska pojawiały się zróżnicowane formy realizacji wizualnej, nie wpisujące się w jeden kierunek wizualnej ekspresji. Można powiedzieć, ze nurt sztuki wchłaniał wszystko co się pojawiło w sztuce współczesnej; performance, poezja wizualna, sztuka konkretna, fotografia, grafika, collage, instalacja, sztuka audio, sztuka video; a współcześnie aspekty komunikacji przez internet...
Andrzej Dudek – Dürer
Marek Bułaj, zajmuje się fotografią dokumentalną, portretową, subiektywną. W roku 1982 wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie przebywał 34 lata. Swoje wykształcenie fotograficzne zdobywał na uczelniach w Mercer County Community College, Trenton, N.J, International Center of Photography, New York City oraz Tish School of The Arts, New York University. W Nowym Yorku pracował z tak znanymi fotografami jak William Helburn czy Larry Giasi. Współpracował także z licznymi galeriami sztuki: Pierpont Morgan Library w Nowym Yorku, Angel Orensanz Foundation Center For The Arts i Trenton State Museum.
Swoje prace wystawiał na wielu wystawach indywidualnych I zbiorowych w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce. Jego fotografie były publikowane w albumach, katalogach, czasopismach oraz na stronach internetowych. Prace znajdują się w State Gallery, Trenton NJ, Library Gallery, Mercer County Community College, Trenton, NJ, oraz w zbiorach prywatnych.
W styczniu 2021 roku przedstawia swoje prace fotograficzne „Inspiracje Japońskie. Natura i Cywilizacja” w Galerii Za Szafa, ZPAF we Wrocławiu, oraz Galerii Fotografii „Migawka” w Centrum Kultury Browar-B we Włocławku.
Obecnie pracuje w swoim studio oraz prowadzi zajęcia fotograficzne dla seniorów we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.
Andrzej Dudek – Dürer jest jedną z najbardziej oryginalnych, konsekwentnych i rozpoznawalnych osobowości współczesnej polskiej sztuki.
Performer, fotograf, grafik, kompozytor i muzyk pracujący często z instrumentami i mediami elektronicznym […] Kurator i organizator niezależnego ruch sztuki współczesnej w latach 70 i 80 XX wieku na arenie polskiej i światowej. […]
Swoją twórczość prezentował i prowadził wykłady m.in. w The Art Institute w Chicago; Academy of Art College w San Francisco; Conservatorio National de Musica w Mexico City; School of Art Otago Polytechnic w Dunedin – Nowa Zelandia; The City Art Institute w Sydney; University of California, Berkeley; ASP w Gdańsku; Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2002, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011.
Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej oraz nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku 2014, w roku 2022 otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis za działalność w dziedzinie sztuk wizualnych.
Dokumentacje i prace w wielu zbiorach prywatnych i publicznych (m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - Warszawa; Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Miejskie we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęty Dolnośląskiej we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w Nowym Yorku, Tate Gallery w Londynie, City Art Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago...). […]