Sztuka Włókna 2025


02.05.2025 - 01.06.2025

„Sztuka Włókna” to cykliczna wystawa zapoczątkowana w 2000 roku przez profesora Stanisława Trzeszczkowskiego (zm. w 2016 r.), założyciela i długoletniego Przewodniczącego Sekcji Tkaniny przy OW ZPAP. W tym roku przypada 25-lecie powstania Sekcji Tkaniny, obchodzimy również 80. rocznicę założenia Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Sekcja Tkaniny jest kontynuatorką działań Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego, którą w 1950 roku założyły artystki Maria Łaszkiewicz, Helena Bukowska, Zofia Grmela, Zofia Kodis-Freyerowa, Janina Stankiewicz i Janina Trawińska. Pracownia początkowo mieściła się w domu Marii Łaszkiewicz na warszawskich Bielanach przy ulicy Cegłowskiej. Na tutejszych krosnach tkała swoje pierwsze tkaniny Magdalena Abakanowicz. W 1965 roku Pracownia została przeniesiona na IV piętro nowo otwartego Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11A. W tym roku mija 75 lat od założenia Pracowni, a od 60 lat istnieje ona w naszej siedzibie przy ul. Mazowieckiej 11A.

Trzeba pamiętać, że to właśnie artyści warszawscy święcili międzynarodowe triumfy w drugiej połowie XX w. na Biennale Tkaniny w Lozannie, na przykład Maria Teresa Chojnacka, Krystyna Wojtyna-Drouet czy Wojciech Sadley, których prace możemy podziwiać dziś na naszej wystawie wraz z dziełami artystów młodszych pokoleń, ich uczniów i następców.

Jako kurator Triennale Sekcji Tkaniny „Sztuki Włókna” pragnę serdecznie podziękować Koleżankom i Kolegom z OW ZPAP biorącym udział w wystawie. To dzięki Wam powstała ta niezwykła ekspozycja, która intryguje tematami, zadziwia bogactwem technik i daje przestrzeń do rozważań. Za udostępnienie na wystawę dzieł naszych zmarłych Artystów składam podziękowania ich Rodzinom: Pani Małgorzacie Lutczyn – córce Marii Teresy Chojnackiej i Panu Tomaszowi Sadlejowi, synowi Wojciecha Sadleya. Moje podziękowania kieruję również do Pani Ewy Kłysz i Pani Doroty Taranek oraz całego Zespołu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za zaproszenie nas do współpracy i organizację drugiej odsłony wystawy w zabytkowych wnętrzach tego niezwykłego Muzeum.

Tegoroczny pokaz „Sztuki Włókna” jest dziewiątą już prezentacją najnowszych osiągnięć w dziedzinie tkaniny artystycznej. Na wystawie możemy zobaczyć twórczość sześćdziesięciu sześciu artystek i artystów. W swoich działaniach wykorzystują oni nie tylko klasyczne techniki tkackie, lecz także wypracowane przez siebie oryginalne techniki splotowe, między innymi z zastosowaniem druku, patchworku, techniki shibori, batiku, haftu, malarstwa na jedwabiu i filcowania czy dzianiny, na eksperymentach z pogranicza różnych dziedzin sztuk pięknych kończąc. Artyści próbują uchwycić ducha czasów, w jakich przyszło im żyć i tworzyć. Jedni poszukują swojego języka przekazu, inni nawiązują do tradycji tkackich.

Cieszy fakt, że tkanina artystyczna na nowo staje się popularna wśród odbiorców, kuratorów, krytyków sztuki, jest tematem książek, publikacji, konferencji, debat. To dla nas, artystek i artystów, bardzo ważne, że nasze dokonania są doceniane. Stanowi to impuls i inspirację do dalszej pracy twórczej. Wielu z nas przyświecają słowa Jolanty Owidzkiej: „Tkanina jest przychylna dla człowieka. Trzeba umieć rozmawiać z nitkami”.

Do zobaczenia za trzy lata podczas 10., jubileuszowej odsłony „Sztuki Włókna”.

kurator wystawy: Joanna Lohn-Zając – Przewodnicząca Sekcji Tkaniny OW ZPAP

 

Uczestnicy

Joanna Alexandrowicz
Krystyna Arska-Perepłyś
Barbara Basiewicz
Barbara Bielecka-Woźniczko
Bożena Bieniowska-Hołowacz
Alicja Maria Bieske-Matejak
Alina Bloch
Maria Teresa Chojnacka
Ewa Cieniak
Aleksandra Giros
Natalia Grądzka
Anna Hlebowicz
Maria Janiga
Beata Jarmołowska
Bogna Jaroszewicz-Fogler
Krystyna Jatkiewicz
Maria Jełowicka
Anna Kabacińska-Banaszkiewicz
Ewa Kamieniecka
Sylwia Korpalska
Dominika Korzeniowska
Tomasz Kowalewski
Bożena Kuzio-Bilska
Małgorzata Laird
Anna Zuzanna Lasik
Monique Lehman
Bożenna Leszczyńska
Monika Lewicka
Marek Lewicki
Katarzyna Lis-Lachowicz
Joanna Lohn-Zając
Zygmunt Łukasiewicz
Ewa Łukiewska
Joanna Mankiewicz
Monika Marszałek-Kowalewska
Barbara Michałowska
Anna Michniewicz
Jolanta Mikuła
Ewa Misiak
Małgorzata Myszka
Joanna Otto
Joanna Owidzka
Beata Palikot-Borowska
Aleksandra Parol
Joanna Pasynkiewicz
Barbara Pierzgalska
Magdalena Piwko-Chudzik
Marta Pokojowczyk
Teresa Rucińska
Tomasz Sadlej
Wojciech Sadley
Anna Sławińska
Nadiya Sobolewska
Paweł Sochacki
Katarzyna Szymańska
Urszula Święcicka
Dorota Taranek
Joanna Tumiłowicz
Monika Tyczyńska
Izabela Walczak
Jolanta Wdowczyk
Kamila Wojciechowicz-Krauze
Krystyna Wojtyna-Drouet
Dorota Wójcik
Anna Zaniewicka-Goliszewska
Katarzyna Żabińska-Sikorska
 

Galeria DAP

Mazowiecka 11a

Warszawa

02.05.2025 - 01.06.2025

wernisaż

09.04.2025

18:00