Szprynger / Młodożeniec. Dwa bieguny abstrakcji


24.09.2024 - 31.10.2024

Spotkanie sztuki artystów dwóch pokoleń, mówiących dwoma różnymi językami abstrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z plastycznym dialogiem dwóch twórców: Anny Szprynger i Stanisława Młodożeńca. Czy dzieli ich tyle samo ile łączy? Zarówno Szprynger, jak i Młodożeniec czerpią z twórczości wielkich twórców awangardowych. 
Artystka balansuje pomiędzy naturą a czystą abstrakcją geometryczną. Potrafi w jednym cyklu tworzyć pod wpływem obserwacji przyrody, a w drugiej serii odejść od nawiązań do rzeczywistości. Czasem przetwarza materialność form natury, przelewając ją na płótno pod postacią abstrakcyjnego splotu dynamicznych linii i punktów. Innym razem nacisk jest położony na precyzyjne formy, dalekie od występujących w naturze, nieprzewidywalnych kształtów.
Główną inspiracją malarstwa Młodożeńca jest miasto, zwłaszcza w jego metropolitarnym, nowojorskim wydaniu, gdzie wszystko jest w ciągłym ruchu, pulsuje kolorami, dźwiękami, muzyką, pośpiechem i gwarem ludzi stale gnających przed siebie. Twórca podkreśla ułamkowy zapis poprzez stosowanie pewnych uproszczeń w budowie postaci i kształtów. W abstrakcjach te same idee odzwierciedlone są poprzez rozwibrowane rytmem i kolorem liniowe formy, przypominające egzotyczny alfabet.

Galeria czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00 - 17:00 oraz po umówieniu, tel. 502 220 103


Anna Szprynger, ur. 1982 r. 
Polska malarka, kontynuatorka tradycji awangardowych abstrakcjonistów. Studiowała grafikę i malarstwo w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym i na Uniwersytecie Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem profesorów Tomasza Zawadzkiego i Grzegorza Dobiesława Mazurka. W 2014 roku obroniła pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem profesor Doroty Grynczel. Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt wystaw indywidualnych artystki, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku (2014), Galerii EL w Elblągu (2014), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2012),  Slag Gallery w Nowym Jorku (2019) czy w Galerie Lindner w Wiedniu (2017). Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. W 2013 została laureatką Prix Marin na paryskim Salon Réalités Nouvelles, a w 2015 otrzymała Nagrodę Arteonu za 2014 rok.             
Skomponowane na najczęściej ciemnym płótnie, smukłe i wiotkie linie charakterystyczne dla Anny Szprynger, tworzą spójną rzeczywistość wizualną, którą malarka kreuje od lat. Artystka przy użyciu misternych, precyzyjnych pociągnięć pędzla buduje jednocześnie delikatne i dynamiczne kompozycje abstrakcyjne.  


Stanisław Młodożeniec, ur. 1953 r.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował w latach 1972–78 na Wydziale Malarstwa w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego. Inspiracje artystyczne czerpie z twórczości wielkich artystów awangardowych i sztuki naiwnej. Maluje m. in. typy ludzkie oraz ekspresyjnie zdeformowane, nowoczesne pejzaże. Niektóre obrazy maluje z fotografii. Projektuje też plakaty. Od 1983 roku mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Prace Stanisława Młodożeńca obszerniej prezentowane były w trakcie festiwalu „New New Yorkers” w Warszawie w 2004 roku.

Kuratorki wystawy: Julianna Grunwald, Maria Agata Kaczorowska-Kamińska 

 

Fotografia u góry: Anna Szprynger



Anna Szprynger


Anna Szprynger


Stanisław Młodożeniec


Stanisław Młodożeniec

 

Budynek Kolmex
502 220 103

Grzybowska 80/82

Warszawa

24.09.2024 - 31.10.2024