Szkicownik z kwarantanny #2


20.09.2020 - 15.11.2020

Artyści: Agata Topolewska, Beatriz Glez Sa, Dede van der Roove, Gosia Aniołkowska, Ita Haręza, Theia Boim, Karolina Jarosławska, Katarzyna Saniewska, Klaudia Ka, Liliana Chwistek, Magdalena Ciemierkiewicz, Oscar Becerra Mora, Sebastian Madejski, Silvia Sala, Weronika Sobiecka, Wioletta Jaskólska 

Podczas izolacji koncentrujemy się na własnym problemach. U wielu zatraca się wtedy zdolność przyjmowania perspektywy. Artysta zaczyna wówczas wyczuwać, że jego wnętrze powoli zamyka się w monotonii, a szeroko otwiera na świat niepewny jutra. 

Samotność procesu twórczego w bardziej przewidywalnym, choćby pozornie stabilnym świecie jest pożądanym dla twórcy stanem kontemplacji i konfrontacji oko w oko z własną wizją. Jednakże izolacja to nie samotność. Ta druga związana jest w większym stopniu z tym, jak ktoś postrzega rzeczywistość niż z jej obiektywnymi przesłankami. Izolacja w dobie pandemii okazała się modelowym środowiskiem, w którym zaskakująco łatwo zarazić się natrętnymi, nasyconymi lękiem, złowieszczymi myślami i wręcz katastroficznymi wizjami. Jednakże tuż obok tego, podskórnym nurtem zaczyna biec nowy rodzaj napięcia. Choć nie jest łatwo ulec procesowi twórczemu w stanie zamknięcia, to rutyna pracy staje się wyjściem – choćby jeden mały obraz dziennie, jeden szkic. Z tego samozaparcia, z wewnętrznej walki i uważności na błyski nadziei powstała wystawa „Szkicowniki” składająca się z prac szesnastu Artystów z różnych stron świata, których zespolił twórczo okres pandemii. Wernisaż, zaplanowany na 19 września w Galerii 81°, będzie dla zwiedzających symbolicznym otwarciem przestrzeni wypełnionej dziesiątkami ekspresyjnych szkiców, frapujących kadrów fotografii paradokumentalnej oraz wyjątkowych obrazów i świetlistych batików stanowiących o delikatności, a zarazem wielkiej woli trwania i rozwoju procesu twórczego bez względu na okoliczności, nieraz będącego w przyjaznych i zdrowych relacjach z techniką cyfrową i e-światem aktywności zdalnej. 


 

Galeria 81°

Kłopotowskiego 38

03-717 Warszawa

20.09.2020 - 15.11.2020

wernisaż

19.09.2020

19:00

Patronat medialny