Szeptuchy Demony i... Słowiańszczyzna


04.09.2022 - 03.10.2022

Tematem projektu jest prezentacja współczesnego spojrzenia na mitologię słowiańską, na polskie dziedzictwo kulturowe. W pop kulturze mocno reprezentowane są postaci mitologii nordyckiej, greckiej, germańskiej. Popularne są coraz to nowe filmy o Asterixie, Wikingach, Marvela. Przeciętny Polak zdecydowanie lepiej zna mitologię rzymską niż rodzimą, słowiańską. Nie uczy się o niej w szkole.


Do projektu zaprosiliśmy 7 artystów, aby pokazać mnogość stylów i rozwiązań. Zostaną zaprezentowane prace wykonane w różnych technikach – rysunek, kolaż, książka artystyczna, rzeźba, szkło i batik. Wszystkie przedstawione prace łączy osobiste podejście twórców do mitologii polskiej, zapomnianych prasłowiańskich mitów, świąt, zwyczajów, obrzędów, charakterystycznych postaci zawartych w różnych opracowaniach, książkach i legendach. Przypomnimy skąd pochodzą różne postaci i zwyczaje wciąż obecne w naszej kulturze takie jak Noc Kupały, szeptucha, Mokosz, płanetnik, południca, kwiat paproci, Dziady i inne.
Są to też elementy bliskie kulturze naszych sąsiadów w Ukrainie więc wystawa również nawiązuje do naszego wspólnego dziedzictwa. Po zakończeniu wystawy w Warszawie zamierzamy zaprezentować ją szerszej publiczności w innych miejscach w Polsce i za granicą oraz zaprosić artystów z Ukrainy.


Przedsięwzięcie to ma wyjątkowe znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego i kultury polskiej. Biorąc pod uwagę doświadczenie Stowarzyszenia Hokuspokus i Galerii 81º w organizowaniu wystaw, warsztatów kulturowych oraz imprez artystycznych o zasięgu ogólnopolskim, zapewniamy wysoki poziom organizacyjny i artystyczny, ustaloną renomę oraz zasięg międzynarodowy i ogólnopolski omawianego przedsięwzięcia. Po wernisażu i podczas trwania wystawy odbędą się warsztaty kulturalne o charakterze edukacyjnym skierowane między innymi do dzieci, młodzieży i seniorów. Ze względu na szeroki zasięg, wydarzenie będzie miało charakter międzynarodowy i kulturalny, przyczyniając się do promocji kultury i dziedzictwa polskiego na arenie międzynarodowej.

 

Artyści biorący udział w przedsięwzięciu:

Mikołaj Thal – absolwent kierunku Product Design na poznańskim School of Form. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem i animacją. Z zamiłowania studiuje kulturę ludową oraz historię i kulturę średniowiecznej Europy. Fascynację słowiańszczyzną uzasadnia miłością do rodzimej przyrody i bajki magicznej. Jak twierdzi, w mitologii, ludowych podaniach i zwyczajach kryje się z pozoru tylko odległa prawda o nas samych.

W życiu łączę moje dwie miłości – do języka i kultury krajów hiszpańskojęzycznych oraz sztuki. W Meksyku, Urugwaju i Peru spędziłam dzieciństwo i to wpłynęło na moją sztukę.
Lepiłam w glinie, tworzyłam witraże, malowałam batiki i na jedwabiu, tworzyłam rzeźby meksykańskich zwierząt fantastycznych ALEBRIJE a teraz skupiam się na sztuce papieru, zeszytach własnoręcznie szytych, kartkach pop-up. Na wystawie prezentuję książkę artystyczną.

Liliana Chwistek


Znalazłam miejsce dla siebie tam , gdzie natura i sztuka spotyka się z tkaniną. Od 35 lat tworzę kolekcje mody unikatowej i zawsze zaczynam od stworzenia tkaniny. Najchętniej pracuję z tekstyliami naturalnymi i historycznymi z mojego prywatnego archiwum. Wierzę , że przez wybór środków wyrazu artystycznego mam wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość, więc dają się prowadzić idei, która mnie ostatnio zajmuje. Jest nią mój prywatny raj, osobista Nirwana – czyli powrot do natury , prostoty , zachwyt nad urodą Wszechświata i naturalnych barwników.
Beata Jarmołowska


Jestem architektem krajobrazu, członkiem ZPAP. Tworzę pod pseudonimem Theia Boim. Projektuję ogrody i niezmiennie fascynuję się roślinami, które obok postaci kobiecych, są inspiracją a nieraz i tkanką prac plastycznych. Zdecydowanie najbardziej interesuje mnie tkanina artystyczna, w najszerszym tego słowa rozumieniu: od mikroserwetki, przez królewskie szaty po łąkowy kobierzec. Maluję na jedwabiu, tworzę batiki, linoryty, zgłębiam tajemnice eco-printingu. Miałam przyjemność pokazać moje prace na 27 wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych. Tradycją słowiańską zostałam zaczarowana podczas kręgów kobiecych.
Izabela Zalewska-Kantek
 


Urodziłam się w Święto Dziadów, nad ranem 1 listopada. Wpadłam tu przez otwarte okno, z którego, raz do roku widać Nawię. Wrażliwość plastyczna i kulturoznawcza ciekawość dopełniły dzieła, kierując moje zainteresowania w stronę świata, w którym Ubożęta poi się mlekiem, a czarny kot nieoczekiwanie może okazać się Gumiennikiem.
Katarzyna Joanna Saniewska

Witold Vargas – Ilustrator i opowiadacz. Współautor serii LEGENDARZ w tym BESTIARIUSZA SŁOWIAŃSKIEGO. Od kilkunastu lat wraz z Pawłem Zychem publikuje bogato ilustrowane książki popularyzujące słowiańską fantastykę ludową, stare wierzenia i obrzędy. Urodzony w Andach wychował się w małym mieście, gdzie do dziś bardzo żywe jest współegzystowanie z istotami nadprzyrodzonymi na co dzień. Chcąc uratować polską tradycję demonologii ludowej od zapomnienia postanowił poświęcić się tej tematyce zarówno w obrazie jak i w piśmie. Jego i Pawła Zycha książki i rysunki były inspiracją dla sztuk teatralnych, opowieści, badań naukowych tatuaży oraz gier komputerowych w tym wiedźmina „Dziki gon”. Obecnie podróżuje po kraju z prelekcjami na temat swoich książek i przygotowuje kolejny tom. Ukończył grafikę w IWA w Lublinie u profesora Góreckiego. Muzyk, ilustrator, opowiadacz i pedagog.


Urodziłem się w Boliwii. Moja rodzina pochodzi z miasteczka górniczego między górami. Moja babcia była tam znaną opowiadaczką a niektórzy podejrzewali, że też czarownicą. Dla mnie była całym światem. Do dziś mieszka we mnie i często widujemy się w snach. Uciekając przed wojną domową trafiliśmy do Polski tuż przed stanem wojennym. Tu dołączyłem do zespołu „Varsovia Manta” z którym objechaliśmy pół Europy z koncertami, tu zdobyłem kilka głównych nagród w dziedzinie animacji, a po studiach postanowiłem zostać ilustratorem własnych książek i to robię do dziś. Jestem współautorem serii „Legendarz”, w tym bestiariusza słowiańskiego. W wolnych chwilach zajmuję się opowiadaniem i aktywnie się udzielam w środowisku polskich opowiadaczy. Moje prace plastyczne to głównie ilustracje oraz znaleziska z podróży do wyraju i innych krain za horyzontem rzeczywistości.
Witold Vargas


Magdalena Rybak – samozwańcza artystka, której nie przeszkadza brak wykształcenia w tym kierunku. Wkrada się do świata sztuki poprzez współpracę z tkaniną. Absolwentka kierunku Architektura krajobrazu na SGGW. Była związana z Ośrodkiem Kultury Ochota, gdzie w pracowni Angoba wykonała pracę dyplomową - serię rzeźb ogrodowych o tematyce słowiańskiej. Batiku uczyła się pod okiem Liliany Chwistek oraz Izabeli Zalewskiej-Kantek. Jest wierna tej technice tworząc na co dzień obrazy o tematyce warszawskiej pod hasłem „It's also Warsaw!”

Nieoczywiste kadry, zaskakujące ujęcia, czyli spojrzenie na miasto z jej perspektywy. Od czasów studiów interesuję się tematyką słowiańską. Jestem za tym, aby powracając do korzeni, otaczać się przedmiotami związanymi z wierzeniami naszych przodków. W swoich tkaninach pokazuję przekrój roczny jak i przestrzenny, gdyż kultura słowiańska silnie była związana z cyklami przyrodniczymi. Prace wykonane w technice batiku, który lubi zaskakiwać autora w efekcie końcowym.
Magdalena Rybak


Program wydarzenia:
Otwarcie wystawy, prezentacja jednej z ballad Adama Mickiewicza (w ramach Narodowego Czytania) przez Opowiadacza Witolda Vargasa przy akompaniamencie koncertu mis i gongów w wykonaniu Izabeli Zalewskiej-Kantek.
Podczas trwania wystawy w Galerii 81º odbędą się warsztaty artystyczne związane z mitologią słowiańską – tworzenie prac plastycznych malarskich, książki artystycznej i innych z towarzyszeniem Opowiadacza prezentującego wybrane fragmenty z mitologii prasłowiańskiej oraz twórczości Adama Mickiewicza.
Wystawa z wybranymi pracami artystów zostanie również zaprezentowana w innych, zaprzyjaźnionych galeriach w Polsce oraz, w formie wirtualnej, za granicą (między innymi w muzeum sztuki popularnej w Meksyku 

Galeria 81°

Kłopotowskiego 38

03-717 Warszawa

04.09.2022 - 03.10.2022

wernisaż

03.09.2022

19:00