Kuratorka: Paula Wange-Burkietowicz
Wystawa Detal zatrzymany w szkle stanowi podsumowanie programu stypendialnego przyznanego przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha za rok 2022. W jego ramach Stypendystka realizowała projekt, którego głównym celem było propagowanie sztuki szkła, jej rozwój artystyczny w stosowaniu tego medium oraz próba uchwycenia i zatrzymania piękna architektury dolnośląskiego miasta. Źródłem inspiracji stały się kamienice znajdujące się na Nowym Mieście, jednej z najpiękniejszych dzielnic Wałbrzycha. Została ona zaprojektowana pod koniec XIX wieku przez Josepha Stübbena, cenionego niemieckiego architekta. Ten wybitny urbanista miał już na swoim koncie projekty zabudowy miejskiej Berlina, Luksemburga, Poznania czy Dortmundu.
Detale architektoniczne umieszczone na kamienicach Nowego Miasta, od początku swego istnienia uważanego za reprezentacyjną dzielnicę Wałbrzycha, stały się obiektem wnikliwej obserwacji p. Sylwii Sobieraj-Borowiec, która temu właśnie miejscu postanowiła poświęcić cykl swoich szklanych prac.
Realizując projekt artystyczny, wykonała nie tylko witraże, ale także posłużyła się popularnymi technikami w pracy ze szkłem polegającymi na zgrzewaniu i formowaniu w piecu szklarskim (Centrum Ceramiki Unikatowej w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA). W realizacji artystycznego przedsięwzięcia pomogły jej zdjęcia detali architektonicznych wykonane przez fotografa – p. Jarosława Michalaka.
Wszystkie dzieła stanowią zaaranżowane przez Artystkę formy, w których detal architektoniczny stał się swoistym bohaterem, a szkło, jako niezwykły materiał, pozwoliło na oddanie nie tylko piękna wizualnego, ale stało się także nośnikiem twórczych emocji. Autorka, łącząc zachwyt nad elementami dekoracyjnymi jednej z najpiękniejszych dzielnic Wałbrzycha z miłością do szkła, zaprosiła odbiorcę do niekonwencjonalnej percepcji elementów miejskiej przestrzeni. Detal zatrzymany w szkle nabrał w jej pracach innego wymiaru, to swoista reinterpretacja jego funkcji. Ten sam detal poprowadził także Artystkę w nowe twórcze obszary.
Dzięki realizacji programu stypendialnego p. Sylwia Sobieraj-Borowiec, w wybranej przez siebie artystycznej formie i za pomocą szkła jako medium sztuki, w zaskakujący sposób przenosi odbiorców do pięknej dzielnicy Wałbrzycha.
Często traktujemy otaczającą nas historyczną architekturę jako coś tak oczywistego i wpisanego w krajobraz w jakim wzrastaliśmy, że nie dostrzegamy kunsztu dawnych architektów, budowniczych i rzemieślników, dzięki którym, dawne budynki zachwycają proporcjami, kompozycją oraz detalem.
Prace artystki Sylwii Sobieraj-Borowiec, zmuszają odbiorcę do zatrzymania się na chwilę w tym codziennym pędzie i do kontemplacji szczegółów i detali budynków wyszukanych w dzielnicy Wałbrzycha Nowe Miasto.
Architektoniczny kontekst prac artystki jest mi szczególne bliski jako architektowi, a na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie różnorodnych technik pracy ze szkłem, które jest materią kruchą i chimeryczną.
Artystka pozwala nam podążać ścieżkami, którymi przemierza swoje NOWE MIASTO i patrzeć na otoczenie przez pryzmat jej wrażliwości i wyobraźni.
Kuratorka: arch. Paula Wange-Burkietowicz
Sylwia Sobieraj-Borowiec
Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2007).
Absolwentka studiów podyplomowych Dyscypliny Plastyczne w Architekturze na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – w Pracowni Szkła i Witrażu prof. Ryszarda Więckowskiego oraz w Pracowni Grafiki prof. Artura Skowrońskiego (2022).
Uczestniczka plenerów artystycznych grupy „Potłuczeni”, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, związanych z Pracownią Witrażu i Działań Graficznych w Szkle prowadzonej przez dr hab. Ryszarda Więckowskiego (od 2020).
Specjalistka ds. ceramiki a następnie kierownik w Centrum Ceramiki Unikatowej
w Wałbrzychu (2019-2022).
Organizatorka wystaw artystycznych w przestrzeni wystawienniczej w Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki oraz w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA (2019-2022).
Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu dla młodzieży wałbrzyskich szkół średnich „Poszukiwanie mistrza w sobie” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021).
Pomysłodawczyni i realizatorka projektu dla dzieci „Bajtel w galerii” w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2023).
Kuratorka Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Pałac Struga (2020-2023).
Wieloletnia współpracowniczka Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Autorka projektów i warsztatów wspierających edukację artystyczną dzieci, młodzieży
i seniorów w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim.
Stypendystka Prezydenta Miasta Wałbrzycha (2022).
Nauczyciel dyplomowany przedmiotów artystycznych i Visual Arts w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Jana Paderewskiego w Wałbrzychu (od 2014).
Pracuje głównie w szkle. Wykorzystuje różne techniki (np. witraż, fusing).
Uczestniczka wystaw:
„Spotkanie” – poplenerowy pokaz prac studentów ASP, Wrocław (2019).
Zbiorowa wystawa studentów i absolwentów ASP z Wrocławia, Poznania i Warszawy, Pałac Struga (2020).
X Międzynarodowy Przegląd Sztuki Alternatywy 33, Pałac Struga (2021).
MADOA – Divne. Multicultural Art & Design Open Air – rezydencja artystyczna, Pałac Struga (2022).
Międzynarodowy Przegląd Sztuki, Pałac Struga (2022).
”Szklana mozaika” indywidualna wystawa w „Galerii na Piętrze”, Wałbrzyski Ośrodek Kultury (2022).
„Dopełnienie”- projekt artystyczny, wystawa zbiorowa w Galerii 33, Ostrów Wielkopolski (2022).
Międzynarodowy Przegląd Sztuki Alternatywy 33 w Galerii 33, Ostrów Wielkopolski (2023).
Międzynarodowy Przegląd Sztuki, Pałac Struga (2023).
„Dopełnienie”- wystawa zbiorowa w Galerii Centrum Integracji Społecznej, Trzcianka (2023).
”Dopełnienie”- wystawa zbiorowa w Galerii Fotografii w Świdnickim Ośrodku Kultury (2024).