Od 1862 roku Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory sztuki obejmujące okres od starożytności po współczesność. 20 maja zaprasiło do wspólnego świętowania rocznicy 158-lecia istnienia. Tego dnia na gości czekała: nowa aplikacja Muselfie, quiz wiedzy o Muzeum i wirtualne spotkanie z kuratorami.
Obchody urodzin MNW rozpoczęły się serią rocznicowych wpisów w mediach społecznościowych, opowiadających historię Muzeum. Zaprezentowane zostały wyjątkowe grafiki i inne materiały archiwalne, a internauci mogli wziąć udział w quizie wiedzy o MNW. 20 maja premierę miała również aplikacja Muselfie, pozwalająca łączyć znajdujące się w domenie publicznej zasoby MNW i tworzyć z nich kolaże. Umożliwia ona użytkownikom stworzenie własnej kartki urodzinowej, memów oraz innych grafik z wykorzystaniem prac ulubionych artystów. Muselfie jest darmowa, działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.
O historii MNW z kuratorami
Z okazji urodzin MNW odbyło się także wirtualne spotkanie jubileuszowe z kuratorami: Grażyną Bastek ze Zbiorów Sztuki Dawnej oraz Piotrem Kibortem z Gabinetu Rycin i Rysunków. Prosto z galerii muzealnej na profilu MNW na Facebooku opowiedzieli oni o burzliwej historii Muzeum i tajemnicach modernistycznego gmachu w Alejach Jerozolimskich.
MNW spadkobiercą tradycji Muzeum Sztuk Pięknych
W 1862 roku w Warszawie, stolicy Królestwa Kongresowego, udało się urzeczywistnić przedsięwzięcie o ogromnym znaczeniu dla kultury polskiej. Na mocy ustawy o wychowaniu publicznym w Królestwie Polskim z dnia 20 maja 1862 roku, regulującej stan szkolnictwa i instytucji kultury w zaborze rosyjskim, powołano Muzeum Sztuk Pięknych. Zarówno Muzeum, jak i powstałe dwa lata wcześniej Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, stawiały sobie za cel opiekę nad sztuką i artystami oraz kolekcjonowanie, wystawianie i przechowywanie dzieł sztuki. Obydwie dopełniające się instytucje różniły się charakterem, celami i formami aktywności, ale po wielu latach skomplikowanej historii, to ich zbiory i dorobek przesądziły o dzisiejszym kształcie MNW, które stało się spadkobiercą całej tradycji oraz kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Opis historii MNW można znaleźć na stronie internetowej Muzeum.
Przeszło półtora wieku gromadzenia zbiorów
Obecnie MNW to bogate zbiory malarstwa polskiego i obcego, rysunku, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego, wyjątkowa kolekcja średniowiecznej sztuki sakralnej, zbiory starożytne i zabytki z nubijskiej katedry Faras, kolekcja monet i medali, sztuki orientalnej, fotografii i wzornictwa. „Każdego roku staramy się powiększać zbiory MNW o kolejne starannie wyselekcjonowane dzieła, głównie sztuki współczesnej. Chcemy mieć swój godny wkład w tradycję budowania kolekcji Muzeum” – mówi p.o. Dyrektora MNW Łukasz Gaweł. Obecnie reprezentację kolekcji można zobaczyć w Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i w Galerii Wzornictwa Polskiego. Dwie kolejne galerie są w trakcie rearanżacji. W dniu urodzin MNW, zgodnie z rotacyjnym harmonogramem otwarcia, można było zwiedzić ekspozycje znajdujące się na parterze budynku.
Materiały prasowe MNW