Światło mojego życia to tytuł wystawy poświęconej twórczości Jana Chwałczyka, która ukazuje niezwykle interesującą analizę zagadnienia światła oraz powstawania barwy i percepcji koloru prowadzoną przez wrocławskiego artystę na przestrzeni ponad pół wieku.
Chwałczyk (1924–2018) pozostawił po sobie nie tylko intrygujący dorobek twórczy, ale też bogaty materiał teoretyczny, dokumentujący badanie ważnych zagadnień otaczającej nas rzeczywistości, a zarazem problemów dotykających sfery sztuki i nauki. Światło leżało niewątpliwie w punkcie centralnym zainteresowań i było największą inspiracją w pracy tego wyjątkowego artysty i człowieka, przez lata pracy dociekającego prawdy o otaczającym nas świecie i jego fundamentalnych zjawiskach, które pod pozorem oczywistości kryją w sobie wiele nieoczekiwanych wniosków podważających konwencjonalne postrzeganie.
Powstające od połowy lat sześćdziesiątych do 2018 r. cykle instalacji, nazwane przez autora Reproduktorami światła i Reproduktorami cienia, a następnie cykl Ten fantastyczny cień, stanowiły wspaniałą odpowiedź w postaci prostych form, swego rodzaju geometrycznych ekranów, które służyły jako scena dla niematerialnej, efemerycznej i subiektywnie odbieranej gry światła i cienia, ukazującej wielobarwne przestrzenie.
Konstruowane „obiekty sztuki” podlegały ciągłej transformacji, jak otaczająca je natura, sprawiając wrażenie żywych bytów, ujawniających procesy dziejące się na oczach obserwatora. Były rodzajem narzędzi służących uchwyceniu iluzji i rozważaniu materialności naszej rzeczywistości.
Jolanta Studzińska, kuratorka wystawy
Wystawa w ramach
9. Warsaw Gallery Weekend 2019
Galerie czynne:
Piątek, 20.09: 17.00–21.00 (wernisaże wystaw)
Sobota, 21.09: 12.00–19.00
Niedziela, 22.09: 12.00–19.00