„Struktury i Żywioły Ziemi" to autorska wystawa malarstwa i grafiki Katarzyny Lipskiej-Ziębińskiej, absolwentki ASP w Warszawie oraz UW Podyplomowych Studiów dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Artystka należy do Okręgu Warszawskiego ZPAP oraz do grup artystycznych Grafiteka, Positive Art., do sekcji malarstwa, s.grafiki, s.tkaniny w ZPAP. Jest z zamiłowania twórcą sztuk wizualnych, malarką, graficzką, a prywatnie podróżniczką.
W praktyce twórczej Katarzynę Lipską-Ziebińską interesuje zagłębianie się w otaczający świat, w którym odkrywa bogactwo barw i struktur. Zachwyt nad materią kamienia czy żywiołem wody i ognia przenosi w osobisty świat doznań i wizji artystycznych na płótnie. Zafascynowana pięknem i bogactwem świata, łączy materię szkła, drewna, metalu z przestrzenią twórczą swojej osobowości w formie czystych zdecydowanych kolorów i różnorodnych struktur przestrzennych. Wszystko, co istnieje ma swoją energię żywiołu Ognia, Metalu, Ziemi, Drzewa i Wody. Wszystko, co objawia nam się w naturze w materii kamienia, strumienia, oceanów, roślinności, bogactwa form życia na Ziemi jest energią istnienia subtelnej równowagi żywiołów. Prowadząc dialog duszy z barwą i materią obrazu artystka tworzy swoiście spójne i przestrzenne dzieła. Wykorzystanie naturalnych form Ziemi i możliwości plastycznych malarstwa to jej opowieść o wędrówce po żywiołach i emocjach, po kolorach i formach, to wędrówka z duszą w świat wewnętrzny istnienia, tak jak w grafice, będących odzwierciedleniem struktury myśli.
Wystawa jest pretekstem, aby każdy, kto zatrzyma się przed obrazem miał możliwość odczuć i zobaczyć oczyma wyobraźni prezentowany żywioł. Aby czytając tytuł dopełniający obraz miał możliwość świadomego przeżycia chwili w przestrzeni dzieła malarki i żywiołu Ziemi. Wystawa jest również zachętą do zatrzymania się nad ważnym problemem degradacji i niszczenia zasobów naturalnych. Poruszanie się w sferze piękna jest pretekstem do zwrócenia uwagi na współistniejącą brzydotę naszego bytu, na niszczycielskie i zaborcze działania destrukcyjne człowieka w środowisku. Stawia pytanie, w jakim kierunku zmierza ludzkość, i czy możemy coś temu zaradzić.
(materiały prasowe)
Dochód ze sprzedaży prac prezentowanych na wystawie zostanie przekazany na cele charytatywne.