Struktury i żywioły ziemi - Katarzyna Lipska-Ziębińska


18.01.2020 - 16.02.2020

„Struktury i Żywioły Ziemi" to autorska wystawa malarstwa i grafiki Katarzyny Lipskiej-Ziębińskiej, absolwentki ASP w Warszawie oraz UW Podyplomowych Studiów dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Artystka należy do Okręgu Warszawskiego ZPAP oraz do grup artystycznych Grafiteka, Positive Art., do sekcji malarstwa, s.grafiki, s.tkaniny w ZPAP. Jest z zamiłowania twórcą sztuk wizualnych, malarką, graficzką, a prywatnie podróżniczką.

W praktyce twórczej Katarzynę Lipską-Ziebińską interesuje zagłębianie się w otaczający świat, w którym odkrywa bogactwo barw i struktur. Zachwyt nad materią kamienia czy żywiołem wody i ognia przenosi w osobisty świat doznań i wizji artystycznych na płótnie. Zafascynowana pięknem i bogactwem świata, łączy materię szkła, drewna, metalu z przestrzenią twórczą swojej osobowości w formie czystych zdecydowanych kolorów i różnorodnych struktur przestrzennych. Wszystko, co istnieje ma swoją energię żywiołu Ognia, Metalu, Ziemi, Drzewa i Wody. Wszystko, co objawia nam się w naturze  w materii kamienia, strumienia, oceanów, roślinności, bogactwa form życia na Ziemi jest energią istnienia subtelnej równowagi żywiołów. Prowadząc dialog duszy z barwą i materią obrazu artystka tworzy swoiście spójne i przestrzenne dzieła. Wykorzystanie naturalnych form Ziemi i możliwości plastycznych malarstwa to jej opowieść o wędrówce po żywiołach i emocjach, po kolorach i formach, to wędrówka z duszą w świat wewnętrzny istnienia, tak jak w grafice, będących odzwierciedleniem struktury myśli.

Wystawa jest pretekstem, aby każdy, kto zatrzyma się przed obrazem miał możliwość odczuć i zobaczyć oczyma wyobraźni prezentowany żywioł. Aby czytając tytuł dopełniający obraz  miał możliwość świadomego przeżycia chwili w przestrzeni dzieła malarki i żywiołu Ziemi. Wystawa jest również zachętą do zatrzymania się nad ważnym problemem degradacji i niszczenia zasobów naturalnych. Poruszanie się w sferze piękna jest pretekstem do zwrócenia uwagi na współistniejącą brzydotę naszego bytu, na niszczycielskie i zaborcze działania destrukcyjne człowieka w środowisku. Stawia pytanie, w jakim kierunku zmierza ludzkość, i czy możemy coś temu zaradzić. 

(materiały prasowe)

Dochód ze sprzedaży prac prezentowanych na wystawie zostanie przekazany na cele charytatywne. 

Służewski Dom Kultury
22 843 91 01

ul. Jana Sebastiana Bacha 15

Warszawa

18.01.2020 - 16.02.2020

wernisaż

23.01.2020

19:00

Patronat medialny