Stepan Rudik: Ukraina


21.08.2021 - 12.09.2021

Ukraina. Co dla mnie znaczy to słowo? To przede wszystkim uczucia. Uczucia i emocje. Wynikające ze wspomnień i przeżyć. Wspomnienie dzieciństwa. Uczucie ciepła i radości. Rodzicielska opieka oraz krąg wesołych przyjaciół.

To słowo automatycznie zmusza mnie do analizowania: jak było kiedyś i co było, jak jest teraz i co będzie w przyszłości? To także rozczarowanie i zmęczenie. Strach o jutro i o przyszłość. Utrata przyjaciół, nadziei, rozwoju. Ciężko. Trudno wyrazić jednym słowem lub jednym zdaniem, jednym zdjęciem lub kilkoma, odczucia związane z krajem, ojczyzną, domem, rodziną, narodem. To coś nienamacalnego, unoszącego się w powietrzu i niewidocznego. Uczucia i emocje.

Ukraina to stan umysłu i ducha. To mentalność narodu i wartości, to historia, pamięć i współczesny świat, rozwijający się w oszałamiającym tempie, ze swoimi tendencjami, zmieniający rzeczywistość, krajobrazy i umysły ludzi. To także losy każdego człowieka i jego życie, losy całego narodu i kraju.

Ukraina to niezależność, wojna, polityka, oligarchia, emeryci i emerytury, apteki i lekarstwa, religia, rewolucja, bieda, mnóstwo drogich aut, niesprawiedliwość i korupcja, bezprawie, beznadzieja, nienawiść.

Ludzie pragną stabilności i pokoju. Chcą by ich dzieci były zdrowe. Bardzo mi żal ludzi. Starają się przeżyć, zamiast po prostu żyć.

W projekcie Ukraina pokazuję przekrój życia: kulturalnego, politycznego, wojennego, codziennego – państwa i jego obywateli. Fotografia jest według mnie ponadczasowa. Bez związku z określonym miejscem czy wydarzeniem; jest obrazem, alegorią, metaforą, symbolem, hieroglifem, kodem. W swoim minimalizmie obrazuje cały świat z jego paradoksami, absurdami i chaosem.
Stepan Rudik

 

Stepan Rudik – fotograf dokumentalista, urodził się w 1982 roku w Bagate na Ukrainie, w regionie zwanym Besarabią, charakteryzującym się multikulturowością. W 2006 roku ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki na Wydziale Sztuki Filmowej i Telewizji (specjalizacja fotografia). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2015 roku, Związku Artystów Fotografików Ukrainy od 2005 roku i Związku Artystów Fotografików Rosji od 2004 roku. Dwukrotny stypendysta „Gaude Polonia” (2010, 2013). W 2016 roku ukończył Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (kierunek fotografia). Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2017). Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Wystawiał m.in. w Polsce, Ukrainie, Rosji, USA, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Od 2014 roku mieszka w Polsce.

.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa
85 67 67 367

ul. Warszawska 19

15-062 Białystok

21.08.2021 - 12.09.2021

wernisaż

20.08.2021

17:00