Stanisław Brach. Miodem płynące


29.06.2025 - 18.10.2025

Stanisław Brach „Miodem płynące”
Galeria Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego w Poznaniu

Wystawa „Miodem płynące” autorstwa Stanisława Bracha to opowieść o świecie pszczół widzianym oczami artysty, który łączy pasję do ceramiki z głęboką wrażliwością na problemy ekologiczne. Inspirowany doskonałością pszczelej architektury i funkcjonowaniem wspólnoty owadów, Brach tworzy unikalne porcelanowe kompozycje będące hołdem dla harmonii natury.

Pszczoły – od wieków symbol pracowitości, delikatności i równowagi – w twórczości artysty stają się metaforą współczesnych napięć między cywilizacją a środowiskiem. Brach, wykorzystując kruchy i jednocześnie szlachetny materiał, jakim jest porcelana, odlewa struktury inspirowane plastrem miodu i uli, w których zamyka niepokój o przyszłość planety i zachwyt nad precyzją przyrody. Idealne struktury pszczelich arcydzieł są spękane, odkształcone, zdeformowane, w ten sposób metaforycznie odzwierciedlając relację pomiędzy naturą i cywilizacją. Łączenie szlachetnej złotej patyny z elementami, które uległy deformacji, wskazują na niszczycielski wpływ bezmyślnej działalności człowieka na środowisko.

Wystawa „Miodem płynące” powstała z fascynacji życiem pasieki, której tajemnice artysta poznał dzięki pracy w gospodarstwie swojego brata w Moszczenicy koło Gorlic. Brach – krakowski profesor warszawskiej ASP i uznany rzeźbiarz – stał się jednym z nielicznych twórców, którzy pszczoły uczynili bohaterami nowoczesnego manifestu artystycznego, międzygatunkowej solidarności. Jego prace, doceniane również na arenie międzynarodowej (złoty medal Apimondia 2017 w Stambule) są nie tylko dziełami sztuki, ale także głosem w ważnej społecznej dyskusji. To propozycja pełna czułości i troski, a zarazem przestrzeń kontemplacji i edukacji – zarówno dla odbiorców dorosłych, jak i najmłodszych uczestników warsztatów edukacyjnych organizowanych wokół wystawy.

Kuratorzy: Krystyna Różańska-Gorgolewska, Jerzy Stranz

Muzeum Archidiecezjalne

ul. J. Lubrańskiego 1

Poznań

29.06.2025 - 18.10.2025

Patronat medialny