Tomasz Opania, Szymon Lubiński
SMAK ARTYSTY
Zapraszamy wszystkich entuzjastów sztuki i smaków kulinarnych, a szczególnie uczestników projektu „Historia sztuki w pomidorach”! Upłynęło sporo czasu, ale nareszcie jest -!!!- książka o wystawie Tomka Opani „Zaraza ziemniaczana” oraz o jego projekcie ogrodowym na podwórku przy Galerii Entropia (2021), w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób - artystek i artystów oraz krytyczek i krytyków i sztuki. Promocja publikacji będzie połączona z pokazem obszernej dokumentacji foto i wideo oraz z performansem kulinarnym pt. „Smak artysty”. W roli szefa kuchni wystąpi Szymon Lubiński z legendarnej grupy LUXUS, a w roli pomocy kuchennej sam autor, który z plonów kolektywnego ogródka przygotował przetwory. W Entropii zapowiada się wieczór pełen smaków i uczta nie tylko dla podniebienia!
„Historia sztuki w pomidorach” była projektem grupowym, w formie instalacji ogrodowej na podwórku Galerii Entropia, towarzyszącym wystawie „Zaraza ziemniaczana” w 2021 roku. W projekcie uczestniczyli: Grażyna Albrzykowska-Jaskierska, Bettina Bereś, Michał Bieniek, Jolanta Ciesielska, Agnieszka Chojnacka i Jacek Zachodny, Hubert Czerepok, Karolina Freino, Julita Gielzak, Pablo Ramirez Gonzales, Konrad Góra, Magda Grzybowska i Katarzyna Proniewska-Mazurek, Jarosław Hulbój, Elżbieta Jabłońska, Jacek Jankowski Ponton, Bożena Grzyb-Jarodzka, Paweł Jarodzki, Alicja Jodko i Mariusz Jodko, Małgorzata Kazimierczak, Monika Konieczna, Jerzy Kosałka, Andrzej Kostołowski, Anna Markowska, Barbara Maroń, Anna Mituś, Tomasz Opania, Marek Puchała, Irmina Rusicka, Marek Sienkiewicz, Karolina Szymanowska, Krzysztof Wałaszek, Aleksandra Wałaszek i Sam Stevens, Ewa Zarzycka oraz Artystka/Artysta Anonimowy/a/.
….........
Tomasz Opania, ur. w 1970 roku w Gliwicach. Dyplom z rzeźby zrealizował w 1994 roku w PWSSP we Wrocławiu. W 1993 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 1994 – stypendium Rządu Konfederacji Szwajcarskiej. W latach 1994–1996 studiował w ÉSAV w Genewie. Od 1996 zatrudniony w ASP we Wrocławiu gdzie obecnie prowadzi dyplomującą Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej. W latach 2012–2014 kierownik Katedry Mediacji Sztuki. Od 2019 kierownik studiów podyplomowych Mediacja i Rynek Sztuki.
Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performance’em, działaniami w przestrzeni publicznej, projektowaniem. Buduje obiekty i wynalazki, wykorzystując różne techniki, bądź współpracując z fachowcami i rzemieślnikami. Jego „narzędzia sztuki” to często maszyny lub przyrządy służące do aktywnego odbioru. Są to rzeźby partycypacyjne angażujące widza i/lub zmuszające go do przyjęcia prognozowanej postawy. Realizuje również atrybuty, które wykorzystuje w wystąpieniach na żywo. Swoje prace traktuje jako komentarz do aktualnych zdarzeń i otaczającej go rzeczywistości. Interesuje go polityka oraz społeczeństwo. Prowadzi warsztaty dla młodzieży, dorosłych i osób wykluczonych: z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnymi i/lub stale bezrobotnymi.