Siła Fotografii 2024


04.10.2024 - 27.10.2024

World Press Photo, Beksiński, Rolke, Kosieradzki, Andrzejewska, Moskwa i… więcej! 
Siódma edycja wydarzenia, które zamienia Nowohuckie Centrum Kultury w wielką galerię, pełną niezwykłych kadrów. Siła fotografii 2024 to sześć wystaw pokazujących świat przefiltrowany przez profesjonalny obiektyw aparatu i czułe oko artysty.
 
Już po raz siódmy w NCK, w ramach wystawy World Press Photo, będzie można oglądać najlepsze światowe fotografie prasowe. Wyniszczające konflikty, kryzys klimatyczny, emigranci i wszystkie zakątki świata – mówi Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.
 
Na sześćdziesiątą siódmą edycję konkursu nadesłano 61062 prac wykonanych przez 3851 fotografów ze 130 krajów. Z każdego z sześciu regionów świata (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowo-Wschodnia, Oceania oraz Europa) wybrano zwycięzców w czterech kategoriach (zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”), wybrano także „zwycięzców globalnych”.
 
Tadeusz Rolke to jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Pracował dla tygodnika „Stolica”, miesięcznika „Polska”, dwutygodnika „Ty i Ja”, niemieckich pism „Stern” czy „Art”.
 
Lata pięćdziesiąte. W twórczości młodego Zdzisława Beksińskiego najważniejsza była wtedy fotografia. Na wystawie „Materie nieoczywiste” zobaczymy kadry z Sanoka, eksperymenty z fakturami i portretami oraz kolaże.
 
Cykl „Outside In” Anity Andrzejewskiej tworzą fotografie powstałe w ciągu kilku lat na czterech kontynentach: w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Afryce. To rodzaj eksploracji własnej jaźni, która według Junga składa się ze świadomej osobowości, cienia jednostki oraz nieświadomości kolektywnej.
 
Wyposażony w analogowy aparat Wojtek Moskwa przemierzył tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii, a decyzję kiedy je wykonywać podejmował intuicyjnie. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku zaczął zgłębiać zjawisko kremacji, obecne w obu największych religiach tamtego regionu. Ostatecznie doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.
 
„75 lat Nowej Huty” to fotograficzna opowieść o początkach tej dzielnicy Krakowa. Zobaczymy kadry wykonane przez Henryka Hermanowicza, Zbigniewa Kota, Roberta Kosieradzkiego, Janusza Lisieckiego, Henryka Makarewicza, Franciszka Partyki, Wiktora Pentala, Władysława Rospondka, Romana Wesołowskiego.

Nowohuckie Centrum Kultury
12 644 02 66

Al. Jana Pawła II 232

31-913 Kraków

04.10.2024 - 27.10.2024