SĘTOWSKI GAWRON – "PING - PONG"


28.09.2023 - 01.10.2023

Wystawa projektu Sętowski Gawron - „PING - PONG” to sportowo – artystyczna podróż do wspomnień artystów  – Jana Sętowskiego i Łukasza Gawrona. Lata 90. to dla nich zarówno okres dzieciństwa jak i wejścia w dojrzałość, Janek przestaje być Jasiem, odstawia figurki superbohaterów by podjąć decyzję o rozpoczęciu kariery zawodowego tenisisty stołowego. W tym samym czasie Łukasz odchodzi z drużyny koszykówki, by bez presji towarzyszącej rywalizacji, oddać się grze w ping-ponga na szkolnym korytarzu. Koncepcja wystawy została stworzona w oparciu o dialog dotyczący idei sportu, czy jego celem jest zwycięstwo i dominacja a może uczestnictwo i radość z jego uprawiania? Jak dotychczas, temat ekspozycji w przypadku duetu Sętowski Gawron jest jedynie pretekstem do przywołania wspomnień z czasów transformacji gospodarczej i pierwszej dekady ponownego otwarcia na zachód.

Wystawa przyjmie charakter wielogatunkowy, mieszający ze sobą formę instalacji artystycznych, performance'u, happening'u z malarstwem i obiektami ready-made.


SĘTOWSKI GAWRON to projekt założony przez dwóch, częstochowskich artystów - Jana Sętowskiego (ur. 1990) i Łukasza Gawrona (ur. 1985). W swojej twórczości dotykają kwestii wspomnień i przeżyć, szczególnie tych przypadających na okres lat 90. Komentują konteksty historyczne – takie jak okres transformacji gospodarczej w Polsce oraz rodzący się tu, na przełomie dekad, wolny rynek. Elementem charakterystycznym dla duetu jest użycie wyłącznie skali szarości jako spektrum barwnego. Innymi, znaczącymi motywami są: zainteresowanie przestrzenią miasta (betonowe i kute płoty, bilbordy), tożsame z polskością tekstury (beton, lastriko) czy też fascynacja retro technologią (pierwsze Windows'y, krój pisma Wingdings, konsola Gameboy). Artyści operują w oparciu o pełną paletę środków wyrazu, począwszy od malarstwa, przez instalacje artystyczne, rzeźbę, fotografię czy wideo-art. Swoją twórczość organizują wewnątrz autorskiego nurtu sztuki, który nazwali DARK POL WAVE (Mroczna Polska Fala).


Artyści: projekt Sętowski Gawron (Jan Sętowski i Łukasz Gawron)
Miejsce: Nowe Miejsce, al. Jerozolimskie 51/lok.2
Otwarcie wystawy: 27.09 (środa) godz. 19:00
Czas trwania: 28.09 – 01.10 (czwartek – niedziela) od 10:00 do 20:00

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Artsquare

Nowe Miejsce

Al. Jerozolimskie 51

00-697 Warszawa

28.09.2023 - 01.10.2023

wernisaż

27.09.2023

19:00